Om artikkelen
Artikkelen ble først publisert hos Dagens Logistik. Logistikk Inside og Moderne Transport har et redaksjonelt samarbeid med nettstedet. Artikkelen er oversatt og republisert etter tillatelse.
Svenske Einride, som elektrifiserer bedrifters godsstrømmer, hadde i fjor et underskudd på 1,3 milliarder svenske kroner. Stadig flere av selskapets leverandører henvender seg nå til Kronofogden for å få inn sine betalinger, rapporterer Breakit. Selskapets administrerende direktør viser til et «uforutsett» hendelse som årsak til problemene.
Einride, som har gått fra å forsøke å selge selvkjørende elektriske lastebiler til å selge elektrifisert frakt, har for øyeblikket 18 pågående betalingsanmodninger hos Kronofogden (tilsvarende namnsmannen på norsk), hvorav alle unntatt én kom inn til myndigheten i forrige uke. Selskapet har mottatt betalingsanmodninger tidligere i 2024, men ikke så mange på så kort tid som nå.
- Anstrengt likviditetssituasjon
Einride har satset stort på vekst i USA, samtidig som de er langt fra en lønnsom virksomhet på hjemmemarkedet. I 2023 hadde de en omsetning på 250 millioner, samtidig som de gikk med et tap på 1,3 milliarder. Strømmen av risikokapital har blitt mye smalere de siste årene – men Einride har likevel holdt seg flytende.
Noen aktører som nå krever betaling inkluderer SaaS-selskapet Pagero, IT-forhandleren Dustin, Norrköpings kommune, skadedyrbekjemperen Anticimex og SJ. Det største kravet ligger på 335.000 svenske kroner.
Einrides administrerende direktør, Robert Falck, kommenterer situasjonen til Breakit:
- Vi har hatt en anstrengt likviditetssituasjon på grunn av en uforutsett forsinkelse i finansieringen. Vi er takknemlige for støtte fra gamle og nye investorer i situasjonen. Vi er i kontinuerlig dialog med leverandørene som har måttet vente, for å finne den beste felles veien videre.
Har fått tilførsel av sårt tiltrengt kapital
Ifølge Breakit henvendte Robert Falck seg til eierne i slutten av august, hvor han ba om deres økonomiske støtte. Kort tid etter fikk selskapet problemer med å betale ut lønningene for august. Samme måned skal selskapet ha sikret 270 millioner i ekstra kapital. Men det stopper ikke der, ifølge Di sikret selskapet 500 millioner i ny kapital i september.
Hva som skjer med disse pengene er uklart, og selskapet gir ingen tydelige svar på Breakits spørsmål. Men de ansattes lønninger skal i det minste være trygge.