Årsmeldingen: Oppsummering av 2022 og tanker rundt 2023

Adm. direktør Knut Eriksmoen i Schenker Norge.

Knut Eriksmoen, DB Schenker

- For Schenker er det viktig å tilby de samme produktene i alle land på en felles plattform. I 2023 vil vi harmonisere alle produkter i hele Europa, og ikke minst tilby noe helt nytt. Et premium produkt med garantert levering og en prioritert produksjon.

Publisert Sist oppdatert
Per Dagfinn Wolden, tidligere redaktør, nå logistikkjournalist i Forlaget Bjørgu.

Det sier Knut Eriksmoen, adm. direktør i Schenker Norge, som for øvrig også er styreleder i NHO Logistikk og Transport til Logistikk Inside.

- Hvilke utfordringer står transport- og logistikkbransjen overfor i 2023?

- I tillegg til energikrisen og inflasjon ser vi at sjåførmangelen er en stor utfordring som må skikkelig på dagsorden. Her må alle gode krefter i bransjen og hos myndighetene samarbeide om bærekraftige løsninger.

- På hvilken måte tror du transport- og logistikkbransjen kan bidra til et bedre miljø?

Om Årsmeldingen

Vi har i anledning jul og nyttår oppsummert logistikkåret 2022 og spurt noen sentrale bransjeaktører om hva som vil prege transport- og logistikkbransjen i 2023, og hvilke utfordringer næringen står overfor. Fact: Click to add text

- Fra å være en værsting til å bli en foregangsnæring har vel bransjen bevist at vi tar ansvar. Vi deltar markant i det grønne skiftet og transformasjonen fra diesel til elektrisk/biogass setter nå tydelige grønne spor i logistikknettverket. Vi må fortsatt holde stø kurs mot klimanøytralitet, som for Schenker sin del handler om å være i mål med dette innen landtransport innen 2027. Her er vi godt i rute.

- Hvordan kan ditt selskap bidra til å minimere CO2-utslippene?

- Det handler om å benytte tog mest mulig, noe vi allerede gjør. 68% av all tonnasje mellom byene går med tog. Videre skal vi følge vår plan om utskifting av alt materiell som går på diesel. Her har vi kommet langt når vi snakker om by-distribusjon. Hele 10 byer distribuerer i dag med nullutslipps-kjøretøy, og det fases inn flere kjøretøy løpende. På trafikkene mellom byene er det en utfordring med rekkevidde og fyllingsnettverk (biogass) og lyn-ladere. Det bygges ut, men for sakte. Innkjøp av 2000 eTrailere vil her gi et godt løft. Vi starter opp med ruter på biogass ganske snart. Biogass benyttes allerede i distribusjon. Vårt beste bidrag er å holde stø kurs sammen med våre dyktige leverandører/transportører og holde en god utskiftingstakt fra diesel til elektrisk/biogass. Hydrogen kommer nok også etter hvert.

- Hvor viktig er det at transport- og logistikkbransjen går i en mer miljøvennlig/bærekraftig retning?

- Vi mener at vårt ansvar er spesielt viktig siden vi historisk har vært en forurensende bransje, og må således ta ansvar i det grønne skiftet. Det handler også mye om å sikre at våre kunder og vareeiere kan få et positivt klimaavtrykk på sine produkter. Transporten er en viktig del av alle produkters «reise» fra råvare til ferdig produkt levert sluttkunde. Her har vi et ekstra ansvar. Så er det også et poeng at fokuset på miljø trigger enda mere oppmerksomhet på utnyttelse av transportenhetene. Det sikrer bedre økonomi og bærekraft i en større sammenheng.

- Hva blir det viktigste innen digitalisering og automatisering i 2023?

- For Schenker er det viktig å tilby de samme produktene i alle land på en felles plattform. I 2023 vil vi harmonisere alle produkter i hele Europa, og ikke minst tilby noe helt nytt. Et premium produkt med garantert levering og en prioritert produksjon, sier Eriksmoen.

- Hva betyr dette for å redusere miljøbelastningen?

- Vi tror at en produktportefølje som har flere muligheter og tilvalg gir fleksibilitet og god mulighet for en bærekraftig drift for våre kunder.

Powered by Labrador CMS