Miljøstiftelsen ZERO er nå i gang med det de selv, ubeskjedent nok, omtaler som et banebrytende prosjekt som tar sikte på å finne løsninger for å redusere behovet for transport – både av mennesker og varer.
Målet er ikke bare å kutte utslipp, men også å utvikle nye politiske virkemidler som kan legge til rette for en mer bærekraftig samfunnsutvikling.
Prosjektet bygger på det såkalte UFF-rammeverket, som handler om å unngå, flytte og forbedre transport. Selv om man i noen grad har lyktes med å bytte til fornybare drivstoff og utvikle bedre teknologier, mener ZERO at dagens innsats i stor grad overser tiltakene som handler om å unngå transportbehovet i utgangspunktet.
Persontransport
– Vi trenger mer helhetlige løsninger. Det finnes store muligheter for å redusere persontransport gjennom økt bruk av digitale tjenester og hjemmekontor, eller gjennom arealplanlegging som gjør det enklere å sykle, gå eller bruke kollektivtransport, sier prosjektleder Haakon Edvardsen i ZERO.
Varetransport
For logistikksektoren er utfordringene annerledes. Her peker ZERO på behovet for bedre optimalisering og effektivisering, slik at færre kjøretøy kan transportere samme mengde varer.
– Logistikkbransjen har flere barrierer som hindrer effektivitet, og dette er noe vi må jobbe systematisk for å løse, sier Edvardsen.
Transportvolumet i Norge øker stadig. Ifølge ZERO har transport av varer, målt i tonnkilometer per innbygger, økt med 18 prosent siden 2010. Dette skyldes blant annet en økende forbrukskultur og en mer globalisert økonomi. ZERO mener det er nødvendig å endre denne utviklingen for å sikre en bærekraftig fremtid.
– Vi kommer alltid til å ha behov for transport, men mye av det som skjer i dag er unødvendig. Å redusere dette vil ikke bare kutte utslipp, men også ivareta verdifulle arealer og redusere energiforbruket knyttet til transport, påpeker Edvardsen.