Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

Nytt om navn:

Sigrid Nikutta er ferdig som toppsjef i Europas klart største godstogselskap.

Sparket toppsjefen i Europas største godsselskap på jernbane

DB Cargo kvitter seg med konsernsjef Sigrid Nikutta etter flere år med milliardtap, fallende markedsandeler og intern misnøye. Inn kommer en omstillingsleder fra stålindustrien.

Publisert Sist oppdatert

Tysklands statlige jernbanekonsern Deutsche Bahn bekreftet 31. oktober at Sigrid Nikutta forlater stillingen som CEO i DB Cargo. Beslutningen ble fattet i konsernets tilsynsstyre dagen før, 30. oktober, og kommer etter at en intern gjennomgang slo fast at Nikuttas restruktureringsplan ikke var tilstrekkelig til å snu utviklingen, skriver Railfreight

Hun erstattes 15. november av Bernhard Osburg, tidligere toppsjef i Thyssenkrupp Steel.

Kritikk mot omstilling

Allerede 22. oktober meldte tyske Der Spiegel at Nikutta kom til å bli avsatt ved månedsskiftet. Ifølge avisen konkluderte eksterne konsulenter med at «den nåværende restruktureringsplanen er objektivt uegnet til å fjerne årsakene til krisen og gjenopprette konkurranseevnen». Samtidig krevde jernbanefagforeningen EVG at hun gikk av, og beskyldte henne for å være i ferd med å «lede DB Cargo utfor stupet» gjennom salg av eiendeler, outsourcing og bemanningskutt som svekket kvaliteten.

Nikutta har ledet DB Cargo siden 2020. I perioden har selskapet levert samlede driftsunderskudd på rundt tre milliarder euro, samtidig som markedsandelen i Tyskland har falt fra 43 til 34 prosent. Tapene er dekket gjennom statlige Deutsche Bahn, noe EU-kommisjonen har omtalt som markedsforvridende statsstøtte. Det har igjen utløst et krav om at DB Cargo skal være lønnsomt senest i 2026.

Europas godstoggigant

DB Cargo er Europas klart største aktør innen jernbanegods, med årlige volumer på om lag 180–200 millioner tonn, drift i 17 land, rundt 2800 lokomotiver og om lag 70.000 vogner. Selskapet frakter stål, biler, kjemi, energi og bulk på tvers av hele det sentrale Europa, og er en nøkkelaktør inn mot Skandinavia via Danmark og Nord-Tyskland.

Når en så dominerende aktør sliter, får det følger for hele markedet: lav punktlighet og redusert kapasitet hos DB Cargo slår direkte inn hos vareeiere og intermodale operatører som er avhengige av de samme korridorene. Det er denne systemrisikoen Deutsche Bahn nå forsøker å ta ned ved å bytte øverste leder.

Stålmann skal snu godset

Arvtakeren, Bernhard Osburg, kommer fra tung industri og er kjent i Tyskland for å ha gjennomført kostnadskutt og omstilling i Thyssenkrupp Steel. Han forlot selskapet etter uenighet om hvor dypt kuttene måtte gå for å nå lønnsomhet. Nettopp derfor blir han nå hentet inn til DB Cargo: oppdraget er å gjennomføre en omstilling som Nikutta ikke fikk gjennomslag for.

– Jeg ser frem til å drive relanseringen av Deutsche Bahn videre sammen med det nye lederteamet, formidler DBs rykende ferske konsernsjef Evelyn Palla i kunngjøringen. Hun tiltrådte selv stillingen som konsernsjef i slutten av september. 

Samtidig ble tre andre ledere utnevnt, blant dem ny CFO, noe som viser at dette ikke bare er en personalsak i DB Cargo, men en bredere opprydding i DB-systemet.

Mulige ringvirkninger nordover

For nordiske aktører er timingen interessant. DB Cargo har de siste årene vært en viktig partner i jernbanefrakt mellom Sverige/Tyskland og via Hamburg inn i kontinentet. Dersom Osburg velger å stramme inn på ulønnsomme linjer, prioritere blokktog og kutte i fragmenterte vognladningsstrømmer, kan det gi høyere priser eller færre tilbud for skandinaviske vareeiere. Omvendt: lykkes han med å bedre punktlighet og regularitet, vil det styrke jernbanens konkurranseevne mot vei på de samme strekningene.

Powered by Labrador CMS