Sigrid Nikutta, CEO i DB Cargo, her avbildet sammen med Michael Peter, CEO i Siemens Mobility, ved en tidligere anledning ved overrekkelse av nytt materiell, må gå noen tøffe interne kuttrunder hos Europas største godstogselskap.

EU godkjenner krisehjelp til DB Cargo

Tysklands største godstogselskap må kutte kostnader og ansatte for å sikre fremtiden etter EU-godkjent støttepakke på 1,9 milliarder euro.

Publisert

Den tyske jernbanegiganten DB Cargo, Europas største godsoperatør på jernbane, får 1,9 milliarder euro i statsstøtte fra den tyske staten, en støtte som nylig ble godkjent av EU-kommisjonen. 

Målet er å sikre selskapets langsiktige økonomiske bærekraft innen utgangen av 2026. Godkjenningen kom etter en omfattende etterforskning, som startet i 2022, og som konkluderte med at tidligere støtteordninger brøt med EUs regler for statsstøtte.

Som en del av restruktureringen må DB Cargo splittes opp i seks separate forretningsenheter. Disse inkluderer blant annet stål, bilindustri, væsker og bulk, samt Europas største nettverk for enkeltvognsløsninger. Det maritime og kontinentale kombinerttransportsegmentet blir også en viktig del av fremtidsplanen. Restruktureringen innebærer også harde grep internt, inkludert en nedbemanning som rammer 2300 ansatte, slik Logistikk Inside rapporterte om tidligere i høst

Restruktureringsplanen er et forsøk på å gjøre selskapet lønnsomt igjen innen 2027, etter flere år med tap. For å unngå ytterligere markedsforstyrrelser har EU satt som krav at enkelte deler av DB Cargo skal skilles ut eller reduseres.

Med dette grepet håper både den tyske regjeringen og EU å bevare DB Cargo som en bærebjelke i Europas grønne logistikkstrategi, samtidig som de sikrer konkurransedyktighet i markedet.

– Dette er et viktig tiltak for å sikre bærekraftig transport og redusere utslippene, sier EU-kommisjonen i en uttalelse.

I deler av jernbanemarkedet har det vært sterk misnøye mot statlig støtte til DB Cargo, der det pekes på konkurransevridning i markedet.

Powered by Labrador CMS