VIP-STAFETTEN Johnny Petersen

Har startet en ny spennende logistikk-reise

Den ferske planleggingsdirektøren i Tine, Johnny Petersen, har startet en svært så spennende reise med komplekse forsyningskjedeoperasjoner.

Publisert Sist oppdatert

Fakta: Johnny Petersen

Alder: 51

Stilling: Planleggingsdirektør, TINE

Født: Bærum

Oppvokst: Elverum

Sivil status: Gift, 2 barn i skolepliktig alder

Utdanning: Befalsskolen for Infanteriet i Nord-Norge, Krigsskolen, BSc Logistikk ved Høyskolen i Molde, MSc European Transport and Logistics ved University of Westminster, London.

Yrkesbakgrunn: 10 år i Forsvaret som Infanterioffiser. Mange forskjellige stillinger og roller innen logistikk og forsyning i en rekke forskjellige bransjer og kategorier; Elektronikk, Gullsmed, Drikke, Renovasjon, Hudpleie, Hygiene, Rengjøring, Iskrem og Meieri. Jobbet for det meste i FMCG-selskaper; Ringnes, Carlsberg Deutschland, Orkla, Diplom-Is og TINE.

På CV´en til Petersen kan vi lese følgende: Erfaren Supply Chain Executive innen FMCG, Bewerage og Retail Industry. Han har erfaring innen planlegging og utvikling i hele verdikjeden. Videre har han en mastergrad i europeisk logistikk, transport og distribusjon fra University of Westminster.

– Men nå har du altså startet reisen som planleggingsdirektør i Tine. Fortell!

– Ja det er riktig at jeg nettopp begynt i Tine, et utrolig spennende selskap som drifter hele verdikjeden og som har ambisjoner og planer for å løfte hele virksomheten til det neste nivået.

– Tine betraktes som et komplekst selskap. Hva ligger i det?

– Konsernet skal ta vare på melken fra over 200.000 kuer i hele landet, fordelt på over 8000 gårder. Melken skal transporteres videre til foredling ved nesten 40 anlegg, og til slutt til rundt 20.000 kunder. Det er et drømmeselskap for oss som elsker å finne gode løsninger og drive med kontinuerlig forbedring, sier Tines ferske planleggingsdirektør.

- Hva er de største utfordringene?

- I min nye rolle må jeg håndtere både push og pull. Melken fra kuene kommer uansett hvor mye melk som drikkes. Den kan jo ikke sendes i sluket. Derfor må den tas vare på. Denne komplekse virksomheten er en ny utfordring som jeg gleder meg til å ta fatt på.

- Hva har du gjort denne uken?

- Jeg holder på å sette meg inn i den nye rollen. I tillegg er Tine i ferd med å endre på organisasjonen, så mye av fokus er å jobbe med denne prosessen.

- Hva er din viktigste arbeidsoppgave?

- Det er alltid å utvikle folkene. Når man utvikler sine medarbeidere så blir bedriften automatisk også utviklet. Så min oppgave blir å utvikle verdens beste planleggere.

- Hva er bedriftens største konkurransefortrinn?

– Tine er en sterk merkevare som står for noe alle kan like, både når det gjelder våre produkter og våre verdier.

- Hvorfor skal kunder velge nettopp din bedrift?

– Tine er et selskap som er opptatt av å ta vare på verdiene, folkene, kundene og produktene. Det betyr at du som forbruker, kunde eller leverandør alltid vil bli mottatt og behandlet på en skikkelig måte, uansett hvilket ærend du kommer i.

- Hva gjør bedriften levedyktig for fremtiden?

- Vi fortsetter å utvikle våre dyktige medarbeidere og vår sterke bedriftskultur og på den måten bygge en sterk konkurransekraft, avslutter Tines ferske planleggingsdirektør, Johnny Petersen.

- Hvem overtar stafettpinnen?

– Det må bli Christine Havreberg Fayen, Direktør Logistikk og Vareforsyning, Diplom-Is.

Powered by Labrador CMS