M&A Internasjonalt:

DHL melder seg ikke inn i budkrigen om Schenker.

- DHL kommer ikke til å by på Schenker

DHL-topp Tobias Meyer uttaler i et intervju på CNBC onsdag at den tyske logistikkgiganten ikke kommer til å by på Schenker.

Publisert Sist oppdatert

I likhet medc Schenker er DHL eid av den tyske stat* (se faktaboks om DHLs eierstruktur), der de to enhetene ligger under henholdsvis Deutsche Bahn og Deutsche Post. Det har dermed vært stor spenning knyttet til om Schenker ville fortsette på tyske hender, men under annet strategisk eierskap enn i dag.

Tobias Meyer, CEO i DHL Group.

I et lengre intervju med den amerikanske kringkasteren CNBC i formiddag, i forbindelse med at konsernet la frem sin årsrapport for 2023, avfeier DHLs toppsjef Tobias Meyer muligheten for at DHL vil legge inn et bud på den tyske konkurrenten. Der påpeker han at det ikke er en slunken kasse som er årsaken, men mangelfulle synergier i forhold til egen virksomhet. Han peker på at oppkjøp fortsatt står på agendaen, men at det da i hovedsak er bedrifter som kan styrke DHLs satsing innen netthandel som er mest interessant.

DHLs eierskap

DHL Group er del av det tyske postvesenet, Deutsche Post og har en svært tett tilknytning til den tyske staten, hovedsakelig innen forhold som sorterer under landets postlovgivning. Siden år 2000 har imidlertid selskapet gjennomgått en prosess der selskapet i stadig større grad blir privatisert. I 2000 gikk konsernet på børs, der den tyske stat solgte ut 29 prosent av aksjene til investorer. I forbindelse av et nedsalg på starten av året i 2024 har den statlige eierskapsandelen blitt redusert fra 20,5 prosent til 16,5 prosent.

-  Vi opprettholder en høy egenkapitalandel på rundt 34 prosent, så vi ville ha "firepower" også for å gjøre større fusjoner og oppkjøp, men vi velger å anvende kapitalen så klokt som mulig. Vi ønsker å tjene gode avkastninger for kapitalen aksjonærene gir oss, og vi har mange ting vi kan investere i. Vi er blant annet veldig interessert i e-handelssektoren, så vi så rett og slett ikke Schenker som en god match for oss. Det vil være andre som er interessert. Men for oss som DHL-gruppe har vi bedre måter å anvende kapitalen på for våre aksjonærer, sa Meyer til CNBC.

Også Kuehne+Nagel har nedtonet egen interesse

Uttalelser fra Kuehne+Nagels toppsjef Stefan Paul, i kjølvannet av det sveitsiske selskapets kvartalspresentasjon, har også mer enn antydet at heller ikke de anser et Schenker-kjøp som en perfekt match for deres del. Der fortalte Paul i en såkalt "investor call" at selskapet ville fokusere på organisk vekst og "mindre oppkjøp", der selskapene som kjøpes opp vil tilføre selskapet en helt ny spisskompetanse de ikke har fra før.

Det er dermed DSV, A.P. Møller-Mærsk og interessenter i Midtøsten, deriblant statlige investeringsfond, som seiler opp som de heteste kandidatene for å overta logistikkvirksomheten Schenker. 

Powered by Labrador CMS