Eriksen er for allmennheten mest kjent som kringskastingssjef i NRK, en rolle han hadde fra 2013 til 2022. Han har det siste året vært administrerende direktør i Norsk Tipping.
Eriksen overtar roret etter Henning Bråtebæk som ble konstituert som ny konsernsjef i mars etter at Gorm Frimannslund gikk av. Bråtebæk fortsetter konstitueringen frem til Eriksen er på plass.
– Styret er meget takknemlige for jobben Bråtebæk gjør. Han har ledet Bane NOR på en utmerket måte disse månedene, og fortsetter det gode arbeidet fremover. Fra høsten ønsker Bråtebæk å lede den nye divisjonen for drift og vedlikehold i Bane NOR. Styret og Bane NOR er heldige som får Bråtebæk som leder av denne divisjonen. Han har lang erfaring fra samferdselssektoren, både jernbane og luftfart, melder styreleder Cato Hellesjø i nyhetsmeldingen.