Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

Knut Gravråk, administrerende direktør i Norges Lastebileier-Forbund.

NLF reagerer: Sjåfør og vogntog brukt som sperre 

Politiet brukte et vogntog som fysisk sperring under en biljakt. Nå krever NLF garantier for både sjåførenes sikkerhet og bileiernes økonomi om lignende grep gjøres i fremtiden.

Publisert

En stjålet bil krasjet forrige uke i et vogntog og en politibil på E6 sør for Brumunddal, etter at politiet satte opp en sperring. Vogntoget tilhørte Måløy-transportøren Olsen Transport AS og ble brukt som fysisk hinder – med sjåføren fortsatt i førerhuset.

– Jeg er overrasket over at sjåføren fikk bli sittende i førerhuset da sperringen ble etablert. Det reiser spørsmål både om forsvarlighet og nytte. Etter mitt syn satte politiet et annet menneskes liv i fare. Jeg tviler på at politiets egen HMS-avdeling ville akseptert en slik praksis. Her mener jeg politiet har noe å lære, uttaler Norges Lastebileier-Forbunds advokat Robert Aksnes i advokatfirmaet Vetico i en nyhetsartikkel på forbundets egne hjemmesider.

NLF reagerer kraftig og etterlyser nå garantier fra myndighetene for både sikkerhet og økonomisk kompensasjon i slike situasjoner.

– Ikke rett at næringsdrivende tar regningen

Lastebilen fikk skader for opp mot 200.000 kroner og er satt ut av drift, ifølge NRK. Hvem som skal dekke skadene er fortsatt uavklart. Påtaleleder i Innlandet politidistrikt, Johan Martin Welhaven, sier det kan bli gitt erstatning, men at saken etterforskes av Spesialenheten.

– Det kan ikke være slik at næringsdrivende ender opp med økonomiske tap som følge av politiaksjoner de verken kontrollerer eller kan forutsi, uttaler Knut Gravråk, administrerende direktør i NLF. Han peker særlig på små og mellomstore transportbedrifter, som ofte har begrenset likviditet og ikke tåler større driftsavbrudd.

Arbeidsgiver: – Dette hører ikke hjemme noe sted

Tore Olsen, daglig leder i Olsen Transport, er overfor NRK krystallklar i sin reaksjon.

– Å bruke sivile kjøretøy og personer i en politijakt hører ikke noe sted hjemme, sier han til statskanalen.

Han forteller at sjåføren etter hendelsen ikke fikk noen direkte oppfølging fra politiet, men at selskapet selv har tilbudt krisehjelp. Sjåføren er nå tilbake i full jobb.

Rett til å rekvirere – men uklare grenser

Politiets egne instrukser åpner for bruk av kjøretøy, tømmerstokker og lignende ved stans av kjøretøy, ifølge Welhaven. Det ligger en «aksept» for bruk av sivile midler, men det er uklart hvor langt politiet kan gå i å pålegge privatpersoner å ta risiko.

– Det må etableres en tydelig praksis der det offentlige påtar seg det fulle økonomiske ansvaret, påpeker advokat Aksnes.

Han bekrefter at sjåføren var rettslig forpliktet til å følge pålegg fra politiet – men at det juridiske grunnlaget for å bruke private kjøretøy på denne måten fremdeles er uavklart.

Powered by Labrador CMS