Den nye NHO LT-juristen

– Gleden er å jobbe med toll- og avgifts-rett

Master om fraktavtaler og forsinkelse ved last av skip er en god ballast for NHO Logistikk og Transports (NHO LT) ferske jurist, Martin Berntzen Often.

Publisert

Fakta: Martin Berntzen Often

Alder: 35

Stilling: jurist

Sivilstand: gift

Født: 05.07.1986

Oppvokst: Asker

Bakgrunn/yrkeserfaring: jurist

35-åringen er allerede på plass for å ta seg av NHO LT-medlemmenes toll-, avgift- og transport-utfordringer.

– Dette blir spennende, forteller han til Logistikk Inside.

– Og for å gå rett på sak. Hva er hovedfokus i din nye jobb?

– Det blir tollområdet og tilhørende problemstillinger.

- Hvor var du i starten av karrieren?

- Min første jobb etter studiet var som jurist i Tollvesenet, region Midt-Norge.

- Hva har du gjort underveis?

- Jeg har vært innom Tollvesenet, region Oslo og Akershus, Skatteetaten, og til slutt som juridisk seniorrådgiver på Universitetet i Oslo, avdeling for økonomi og virksomhetsstyring.

- Hva var kicket for bransjevalget?

- Det begynte litt tilfeldig egentlig. Jeg skrev i sin tid master om fraktavtaler og forsinkelse ved last av skip, og søkte meg til en type jobb som ville berøre noen av de samme problemstillingene. Det var ikke akkurat det jeg endte opp med i Tollvesenet, men til gjengjeld oppdaget jeg gleden av å jobbe med toll- og avgifts-rett. Det er noe konkret og tilfredsstillende med problemstillingene jeg møter innen feltet, og det er alltid noe nytt og ukjent man må løse. Eksempelvis var en av de første sakene jeg fikk i fanget på Universitetet i Oslo en forsendelse med rottehjerter som stod fast på grensen. Hvor ellers kan man bli spurt om noe sånt?

- Det største som har skjedd?

- Bortsett fra å få jobb i NHO LT? Kanskje det å lykkes i å navigere gjennom toll/avgiftsreformen av 2017 på vegne av UiO. Det var krevende og utrolig spennende å bygge opp et system for kontroll og rapportering som tilfredsstilte de nye kravene fra myndighetene, og som også fungerte i praksis. En ting er at det så bra ut på papiret, men det er noe helt annet å få det til å fungere i møtet med alle realitetene i organisasjonen.

- Den største utfordringen?

- Det var nok da jeg satt på andre siden av bordet under Skatteetatens revisjon av Universitetet i Oslo. Jeg lærte mye om hvordan det er å skulle forsvare organisasjonen mot vekten av en hel etat, og innså fort at jeg kanskje burde ha vært mindre streng den tiden jeg selv jobbet med selskapskontroller i etatene.

- Fremtidsutsikter?

- Nå er jeg helt ny her i NHO LT, så det er litt tidlig å tenke på. Samtidig sikter jeg meg mot advokatbevilling og muligheten til å kunne representere medlemmene på en bredere basis.

- Og fremtidsønsker?

- Jeg håper at jobben gir meg utfordringer og glede i mange år fremover, avslutter NHO LTs ferske jurist, Martin Berntzen Often, praten med Logistikk Inside.

Powered by Labrador CMS