SANKSJONENE MOT RUSSLAND:

Innbyggerne i Barentsburg kan belage seg på å få viktige forsyninger.

Løste opp i varetransport-floken til Barentsburg

Dagen etter at russiske myndigheter truet med å skrote delelinjeavtalen mellom Norge og Russland i Barentshavet, kom nyheten om at transport-floken mellom Norge og Russland har funnet sin løsning - og at den ble løst før trusselen ble fremsatt.

Publisert Sist oppdatert

Rundt 400 innbyggere holder liv i det russiske gruvesamfunnet i Barentsburg. Det er transportselskaper i Murmansk som har stått for livsnødvendige forsyninger. Godsvolumet er riktignok beskjedent, men en rekke prinsipielle og praktiske forhold har gjort leveransen av to containere til en hodepine med internasjonale og etiske komplikasjoner.

Da grensetransporten via Storskog i Sør-Varanger i april ble stanset som følge av at Norge adopterte EUs standpunkt om å innføre sanksjoner mot Russland, rammet dette også transporten til Barentsburg. Det russiske selskapet Trust Arktikugol, som driver både gruve- og forskningsaktiviteter på Svalbard, har muligheter til å skipe forsyninger via russisk territorium, men dette er dyrere enn å skipe via en norsk havn. Til tross for livlige diskusjoner landet norske myndigheter på at de ville være tro mot Svalbardtraktaten og gjøre unntak for godsstrømmene som skal til Svalbard.

Det som var like klart var at den russiske transportøren i Murmansk ikke ville få anledning til å fullføre transportoppdraget - og ingen andre transportører stilte seg i kø for transportere to containere. Ikke var det lukrativt og i tillegg var det en betent sak.

Begynte å rulle før sabelraslingen i Dumaen

Den siste tiden har det likevel vært bevegelse i kulissene. Allerede lørdag 2. juli begynte transporten å rulle videre fra grensen i Finnmark og frem til Tromsø, før ferden gikk videre med skip til Svalbard i går. Pressetalsperson Ane Haavardsdatter Lunde i Utenriksdepartementet forteller til NRK at det var det en norsk transportør som til slutt løste opp i floken og fikk kjørt containerne til Tromsø.

Når norske myndigheter forteller at de har hatt god dialog med russiske myndigheter, er det vanskelig å tolke sabelraslingen fra russiske myndigheter i går som noe annet enn spill for galleriet. Da kom det ut at de vurderer å skrote den såkalte delelinjeavtalen mellom Norge og Russland i Barentshavet, hovedsakelig på bakgrunn av at norske myndigheter ikke er til å stole på og at den russiske befolkningen i Barentsburg kan utsettes for en humanitær katastrofe. Når transporten allerede hadde begynt å rulle var det en enkel måte å innkassere en politisk "seier".

Powered by Labrador CMS