Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

Roxana Mînzatu, Vice-President for Jobs and Skills i EU-kommisjonen, under en omvisning på døgnhvileplass i Belgia nylig.

Slakter sjåfør-fasiliteter

Bare en brøkdel av Europas lastebilparkeringer oppfyller EUs sikkerhetskrav. Nå krever Brussel at medlemslandene tar grep.

Publisert

EU mangler flere hundre tusen sikre lastebilparkeringer, ifølge en fersk studie fra EU-kommisjonens transportdirektorat DG MOVE. Allerede i 2022 var underskuddet på om lag 390.000 plasser, og behovet kan øke til rundt 483.000 innen 2040 dersom utviklingen fortsetter i dagens tempo, skriver EU-kommisjonen på sine nettsider.

Under et besøk på belgiske rasteplasser 6. september understreket EU-kommisjonens visepresident for jobber og kompetanser, Roxana Mînzatu, alvoret. Hun viste til kontrasten mellom moderne «gullstandard-plasser» med overvåkning og gode fasiliteter – og ubevoktede områder uten toaletter og lys.

Den internasjonale veitransportorganisasjonen, International Road Transport Union (IRU) opererer med litt andre tall - 380.000 offentlige parkeringplasser i Europa som er tilpasset tungtransport. Av disse er det kun 4943 som er sertifisert som "trygge". 

 - Det er et massivt gap mellom tilbud og etterspørsel, understreker IRU. Sjåfører blir dermed ofte tvunget til å overnatte på utrygge steder, noe som øker risikoen for både tyveri, vold og ulykker på veien.

EU forsøker nå å svare: Gjennom Connecting Europe Facility (CEF) er det nylig avsatt over 91 millioner euro til å bygge eller oppgradere sikre parkeringsplasser i ti medlemsland, melder transportnettstedet Trans.info. Samtidig erkjenner både Brussel og bransjeorganisasjoner som ESPORG og ETF at midlene bare dekker en brøkdel av behovet.



Powered by Labrador CMS