Tema: Konflikten i Midtøsten

Jarle Kjellingtveit, Leder Transport i Coop Faghandel.

Slik påvirkes Coop Faghandel av shippingkrisen

Konsekvensene er foreløpig minimale for Coop, men det må allokeres mer ressurser til oppfølging av vareleveranser fra Asia, samt planlegging og oppdatering av ordre. Frykten er at kampanjer og viktige sesongvarer skal bli pvirket av lengre ledetid som følge av omruting av skip rundt Kapp det gode håp.

Publisert Sist oppdatert

Coop

  • Coop Faghandel er "non-food"-divisjonen i Coop som håndterer varekategorier som tekstil, leker, elektronikk, sportutstyr, interiør, hage og byggevarer.
  • Coop Faghandel har sentrallager i Langhus og har cirka 15.000 aktive varenumre i sortimentet, der en betydelig andel er typiske sesongvarer.

Jarle Kjellingtveit, leder for transport i divisjonen Faghandel i Coop forteller til Logistikk Inside at bedriftens vareleveranser i liten grad har blitt påvirket til nå.

- Vi har foreløpig ikke merket noen større avvik i inngående vareleveranser, men merker at det er mer rift om plassene fra Kina og Asia siden nyttår. Vi forventer også lengre skipningstid på deler av inngående varestrøm, samt at det er mer usikkerhet forbundet med planlagt ledetid, forteller han.

- Har leveringsforsinkelser fått noen merkbare konsekvenser for bedriften eller deres kunder til nå? 

- Nei, det er ingen større konsekvenser per nå, men vi merker at det er usikkerhet rundt planlagte kampanjer og at vi trenger allokere mer ressurser til oppfølging av vareleveranser fra Asia, samt planlegging og oppdatering av ordre, forklarer han.

- Hva med den nærmeste tiden, hvordan ser dere på varesituasjonen om det blir en langvarig stenging av Suezkanalen? 

- Vi antar at det vil bli en langvarig påvirkning av varehandelen. Selv om situasjonen skulle stabilisere seg, vil det ta lang tid for skipninger og vareflyt mellom Asia og Europa er i rute igjen, og jeg tror også det vil ta noe tid før rederiene har tiltro til og føler seg sikre på at sikkerheten gjennom Rødehavet og Suez er trygg nok, legger han til.

- Har bedriften tatt noen strategiske grep for å forbedre situasjonen og sikre forsyningen av varer? 

- Foreløpig har vi ikke gjort noen slike tiltak, men det vurderes fortløpende, forteller han.

- Som følge av lengre og dyrere reisevei, vil det medføre økte kostnader for deres kunder, eller er dere beredt til å ta disse ekstrakostnadene selv? 

- De ekstrakostnadene som påløper, er det foreløpig ikke noen planer om å overføre til kunde, forteller han.

- De siste årene har de globale forsyningslinjene vist seg sårbare, har dere i denne sammenheng gjort dere opp noen tanker om å endre sourcingstrategi med bruk av mer nearshoring og produksjon/innkjøp fra Europa?

- Det gjøres kontinuerlig vurdering uavhengig av siste års situasjoner som påvirker verdenshandelen. Vi har ikke gjort merkbare grep foreløpig, men på sikt vil det indirekte kunne påvirke valg av leverandørbase, transportoppsett, sikkerhetslager etc. ved at risiko og kostnader forskyver gjeldende logistikkløsninger, melder Kjellingtveit.

Powered by Labrador CMS