Vareeierundersøkelsen 2024:

NOEN GÅR FORAN: Rema Distribusjon er blant aktørene som har investert i både elektriske lastebiler og ladeinfrastruktur i samarebid med søsterselskapet Uno-X Mobility. Ikke alle vareeiere er villig til å betale litt ekstra før å kutte utslippene sine.

Sprikende grønn betalingsvilje

Hvor mye ekstra er vareeierne villige til å betale for å gjøre sin varetransport helt klimanøytral?

Publisert

Svaret er 8,9 prosent, om vi skal tro vår egen vareeierundersøkelse. Det er ganske nøyaktig det samme som i fjorårets undersøkelse, da tallet var 8,8 prosent. I 2022 var tallet 10,2 prosent.

Betalingsviljen for grønn transport er med andre ord ikke stigende. Det er mer som tyder på at ganske mange vareeiere etter hvert forventer at transportørene skal stille med grønne løsninger som et naturlig alternativ.

Tilbakemeldingene fra vareeierne spriker imidlertid en del. Én vareeier sa seg villig til å betale inntil 50 prosent mer for transporten, dersom det kan garanteres at denne er helt klimanøytral. Samtidig svarer ni av 51 vareeiere at de ikke er villig til å gi en eneste krone ekstra for å kutte utslipp fra transporten.

Krevende spleiselag

Svarene fra årets vareeierundersøkelse, kombinert med tilbakemeldinger redaksjonen har fått fra transportbedrifter og vareeiere gjennom regelmessig kontakt, peker i retning av at det er krevende å få vareeierne til å bli med på et «spleiselag» for mer miljøvennlig transport.

Redaksjonen har gjennom året hatt dialog med en rekke transportbedrifter, og tilbakemeldingen fra disse er at det er en økende interesse for mer bærekraftige løsninger, men at disse ofte velges bort når man til slutt forhandler om pris.

Fortsatt dyrere

For det er fortsatt slik at de klimavennlige løsningene fortsatt i stor grad har en ekstrakostnad sammenlignet med en konvensjonell fossil løsning. I det minste i en innledende fase. 

En rapport utarbeidet av Transportøkonomisk institutt i 2021, viser at den totale livsløpskostnaden for en elektrisk lastebil i 2025 vil være tre prosent høyere enn for en dieselbil. Det er imidlertid beregnet at den i 2030 vil være ni prosent lavere enn for en dieselbil. 

For andre grønne løsninger, som flytende biogass og hydrogen, vil kostnaden fortsatt være langt høyere enn for en dieselbil også i 2025 og 2030, ifølge de nå tre år gamle beregningene.

Tidligere i Logistikk Inside har vi skrevet om Litra og SR Group som er blant de første som investerer i nye hydrogen-lastebiler fra MAN. Her røper SR Group at de regner med rundt 30 prosent høyere driftskostnader med hydrogenbilen sammenlignet med dieseldrift, litt avhengig av hva hydrogen faktisk vil koste å kjøpe.

Powered by Labrador CMS