Kvartalsrapport Q4-2024:

Bedring, men lave marginer for Posten Bring

Til tross for et krevende makroøkonomisk klima og fallende brevvolumer, leverer Posten Bring en solid resultatforbedring i 2024. 

Publisert
Petter-Børre Furberg, konsernsjef i Posten Bring.
Janne Flessum, økonomidirektør i Posten Bring.

Konserndirektør Janne Flessum la i dag frem tallene for fjerde kvartal, og dermed også foreløpige tall for regnskapsåret 2024. 

Vekst innen netthandel og målrettede kostnadsreduksjoner har styrket bunnlinjen, men logistikkgiganten står fortsatt overfor strukturelle utfordringer i bedriftsmarkedet.  

Stort volum, små marginer

Det er først og fremst totalvolumene – over 100 millioner pakker håndtert og nesten 25 milliarder i driftsinntekter – som imponerer i Posten Brings tall for 2024. Tonen i kvartalsrapporten kan lett oppfattes i overkant positiv. Vi snakker tross alt om en resultatmargin på knappe én prosent. Det imponerer ingen i et økonomisk klima der inflasjonen fortsatt overstiger Norges Banks toprosentmål. 

Konsernet er en viktig samfunnsinstitusjon, men noen økonomisk gullkalv for staten er det ikke. Posten Bring mottar langt mer i statlige overføringer for å finansiere de ulønnsomme posttjenestene enn de selv genererer i overskudd for en stadig økende logistikkvirksomhet i Skandinavia.    

Tallenes tale

  • Driftsinntekter: 24.972 millioner kroner (MNOK), opp 577 MNOK fra 2023 (+2,4 prosent).
  • Justert driftsresultat: 906 MNOK, en økning på 190 MNOK fra året før (+26,5 prosent).
  • Driftsresultat (EBIT): 644 MNOK, opp 45 MNOK (+7,5 prosent).
  • Resultat etter skatt: 268 MNOK, opp 91 MNOK (+51,1 prosent).

Netthandelen drar lasset

Posten Bring fortsetter å kapitalisere på veksten innen netthandel og med fallende brevvolumer blir logistikksegmentet stadig viktigere. 

Omsetningen i logistikksegmentet økte med 658 MNOK til 20.065 MNOK (+3,4 prosent). Den største driveren var netthandelspakker, som steg 3,8 prosent sammenlignet med 2023, spesielt drevet av økt volum fra kinesiske plattformer som Temu og Shein og sterk vekst i Danmark.

– Vi har gjennomført viktige deler av vårt lønnsomhetsprogram og gjort kostnadsreduksjoner som har bidratt sterkt til resultatforbedringen, og som vi forventer vil gi oss nye gevinster i 2025, oppsummerer konsernsjef Petter-Børre Furberg i kvartalsberetningen.

Logistikksegmentet leverte et justert driftsresultat på 886 MNOK (+28,6 prosent), der både prisjusteringer og effektiviseringsgrep bidro positivt. Likevel har bedriftsmarkedet (B2B) vist svak utvikling, med en nedgang på 3 prosent i volum.

Postsegmentet: Brev faller, pakker stiger

Mens logistikkvirksomheten går for fullt, fortsetter brevvolumene å falle. Omsetningen i postsegmentet falt med 218 MNOK til 5.617 MNOK (-3,7 prosent). Nedgangen på 11,4 prosent i adressert post ble delvis motvirket av en vekst på 12,9 prosent i Norgespakke.

Justert driftsresultat for postsegmentet var stabilt på 292 MNOK (-0,7 prosent). Statlig kjøp av ulønnsomme posttjenester økte til 1484 MNOK (+220 MNOK), noe som bidrar til å dempe effekten av volumnedgangen.

– Vi ser en tydelig overgang til digitale løsninger, men Norgespakke vokser kraftig, særlig gjennom bruktmarkedet, sier Furberg.

Kostnadskontroll og nedskrivninger påvirker marginene

Posten Bring har gjennomført omfattende effektiviseringstiltak. Totalt ble kostnadsbesparelser og omstillinger gjennomført for flere hundre millioner kroner, noe som var med på å løfte resultatene. Likevel ble konsernets EBIT-margin på 2,6 prosent bare marginalt høyere enn 2023 (2,5 prosent).

Hovedårsaken til den begrensede marginforbedringen er store nedskrivninger på 248 MNOK, opp fra 139 MNOK i 2023. Spesielt innen logistikksegmentet ble eiendeler skrevet ned med 204 MNOK, inkludert IT-investeringer og goodwill.

– Vi må investere for fremtiden, men samtidig holde kostnadene i sjakk. Vårt lønnsomhetsprogram vil fortsette i 2025, sier Furberg.

Høye renter og investeringer gir finansiell balanse

Posten Bring har en solid egenkapitalandel på 30 prosent, men netto rentebærende gjeld har økt til 6357 MNOK (+3 prosent). Konsernet har tatt opp grønne obligasjonslån for en milliard kroner for å finansiere nye miljøinvesteringer.

Renteutgiftene økte til 318 MNOK (+11,6 prosent), men konsernet opprettholder en stabil kontantstrøm. Netto kontantstrøm fra operasjonelle aktiviteter var 2524 MNOK, opp fra 1760 MNOK i 2023.

Bærekraft: Halvparten av bilene kjører fossilfritt

Posten Bring har ambisiøse miljømål og rapporterer at 56 prosent av kjøretøyene nå kjører på fossilfrie energikilder, opp fra 50 prosent i 2023. Samtidig er det inngått en avtale om 54 nye elektriske trekkvogner, med levering fra 2027.

Du kan laste ned Posten Brings kvartalsrapport for Q4-2024 her.

Powered by Labrador CMS