Våre profilerte samarbeidspartnere:

Nå vil kundene ha grillen levert hjem

Nordmenns handlemønster er i endring - og det merkes hos logistikkaktørene. PostNord mener våren nå har blitt en egen høysesong for netthandel, drevet av økende etterspørsel etter hjemlevering av store varer som sykler, griller og hagemøbler.

Publisert

Våren er ikke lenger en rolig periode for logistikkbransjen. Mens Black Week og julehandelen lenge har vært de mest hektiske periodene i logistikkbransjen, peker PostNord nå på en tydelig ny trend: Våren har blitt en egen «peak»-sesong.

Per Arne Davidsen, direktør for Operations i PostNord Norge.

– Vi ser at våren har blitt en stadig viktigere høysesong for netthandel og logistikk. Når været snur, endrer også handlemønsteret seg veldig raskt, sier direktør for Operations i PostNord Norge, Per Arne Davidsen.

Ifølge selskapet starter volumøkningen tidligere enn mange tror. Allerede tidlig på våren øker etterspørselen etter varer knyttet til uteområder, oppussing og sommerforberedelser.

Blant produktene som nå skaper høye volumer i logistikknettene er sykler, trampoliner, griller, hagemøbler og annet fritidsutstyr.

Store varer gir nye utfordringer

Samtidig skiller vårhandelen seg fra tradisjonell netthandel på ett viktig punkt: Varene er ofte store, tunge og plasskrevende.

Det betyr at logistikkaktørene må håndtere en større andel såkalte «bulky goods» - varer som krever mer kapasitet både på terminaler, i transport og i sisteleddsdistribusjonen.

– Dette er varer som stiller helt andre krav til logistikkflyt og kapasitet enn tradisjonelle småpakker, sier Davidsen.

Utviklingen kommer samtidig som forbrukerne i økende grad forventer raske og fleksible leveranser - også på større produkter som tidligere ofte ble hentet i varehus eller transportert hjem på egen hånd.

Endrer logistikkåret

PostNord mener utviklingen har vokst fram over flere år, i takt med at stadig flere varekategorier flyttes over til netthandel.

Dermed blir også logistikkåret mer sammensatt enn tidligere. I tillegg til julehandel og kampanjeperioder som Black Week må transport- og logistikkaktørene nå planlegge for flere store volumsvingninger gjennom året.

For bransjen betyr det økt behov for fleksibel kapasitet, tilpasning av distribusjonsnettene og løsninger som håndterer stadig større varevolumer direkte hjem til forbrukerne.

Powered by Labrador CMS