Nå er det to år siden statsminister Erna Solberg åpnet Haugesund Cargo Terminals, (Foto: Øyvind Sætre.)
Med hjerte for fremtidig velstand og vekst
To år etter at statsminister Erna Solberg åpnet Haugesund Cargo Terminals, Husøy, har utviklingen gått over all forventning, konstaterer havnedirektør Tore Gautesen.
I fjor lanserte han en investering på over en milliard kroner på Husøy utenfor Haugesund, noe som skal gjøre Karmsund til Norges største og mest miljøvennlige godshavn.
Ifølge havnedirektør Tore Gautesen er dette et av de største havneprosjektene i norgeshistorien, og blir Norges største havn i areal.
– Vi har et miljø- og teknologiprogram der vi har satt oss ambisiøse målsettinger. Når vi nærmer oss 2030, kommer godshavnen til å være tilnærmet klimanøytral, sier havnedirektøren.
Arkivfoto: Karmsund Havn.
- Tiden flyr, men vi vet ikke alt om fremtiden, sier havnedirektøren.
Men han presiserer også:
- Det vi vet med sikkerhet er at havet blir en sentral bidragsyter til fremtidig velstand og vekst, sier havnedirektøren og viser til OECD som anslår at de havbaserte næringene kan doble sitt bidrag til den globale økonomien i 2030.
Gautesen representerer Haugalandet & Sunnhordland, et tyngdepunkt innen havnæringer, og med unike forutsetninger til å ta en enda større posisjon fremover.
- Skal vi ta del i veksten er infrastruktur en av de viktigste forutsetningene. Her skal vi fortsette å legge til rette og utvikle regionen, sier havnedirektøren i Karmsund.
Det er bare timer siden North Sea Container Lines «NCL Averøy" lå til kai på Haugesund Cargo Terminals (HCT) for lasting og lossing.
NCL til kai
Da kom skipet fra kontinent-havnene, Hamburg/Bremerhaven, før turen gikk videre til Ålesund.
«NCL Averøy" er blant de største containerskipene som går på Vestlandet. Skipet med en kapasitet på rundt 900 TEU har også kapasitet til transport av 234 kjølecontainere.
- Hamburg og Bremerhaven er noen av de største containerhavnene i Europa. Mye av den oversjøiske lasten som skal til vår region kommer via omlastning i disse havnene, sier havnedirektør Tore Gautesen.