Last ned Trade in Transition 2025her.Faksimile: Rapport
Vietnam, India og Brasil seiler opp som sentrale aktører i en fragmentert handelsverden, er blant konklusjonene i en ny rapport fra Economist Impact og DP World.
Tre av fire selskaper verden over ser seg nødt til å endre sine verdikjeder betydelig. Dette skjer i møtet med en stadig mer fragmentert verdenshandel, ifølge fersk forskningen som ble presentert under World Economic Forum i Davos denne uken.
– Global handel er mer kompleks enn noen gang. Det krever smidighet, robusthet og innovasjon, sa DP Worlds toppsjef Sultan Ahmed bin Sulayem i Davos.
Studien, som har undersøkt svarene til over 3500 logistikkledere verden over, viser hvordan geopolitisk usikkerhet omformer verdikjedene. Land som Vietnam, India, Brasil, ofte omtalt som ‘ikke-allierte’, trer frem som nye knutepunkter. Også De forente arabiske emirater - hjemlandet til DP World blir trukket frem i rapporten.
Hele 71 prosent av respondentene anser disse landene som stabile og viktige handelsplattformer. Samtidig mener 69 prosent at de fyller tomrom skapt av globale konflikter.
Med USA’s nye administrasjon som forfekter «America First»-politikk, har 40 prosent av bedriftene økt sourcing fra USA. Parallelt innfører 32 prosent doble forsyningskjeder for å spre risiko. Fenomenet «friendshoring» – flytting av forsyningskjeder til politisk allierte land – får også økt oppmerksomhet.
Økonomiske utfordringer er fortsatt en hodepine for bedrifter. 33 prosent av de spurte peker på vedvarende høy inflasjon og renteoppgang som sine største bekymringer. Samtidig understrekes viktigheten av teknologi, som kunstig intelligens (AI), for å øke effektiviteten og bygge robusthet i leverandørkjedene.
– Bedrifter som kombinerer risikohåndtering med AI og samtidig holder seg åpne for nye handelsmønstre, vil stå sterkest i denne nye æraen, uttalte John Ferguson, leder for New Globalisation hos Economist Impact, på konferansen.
Må tilpasse seg raskt
Undersøkelsen fra Economist Impact viser at bedrifter ikke trekker seg tilbake fra global handel, men heller intensiverer innsatsen for å takle utfordringene. Flere åpner for nearshoring og regionalisering – strategier som kan redusere eksponeringen mot storpolitiske rivaliseringer. Hele 34 prosent av de spurte nevner friendshoring som en konkret tilnærming til dagens handelsklima.
Nøytralitet som konkurransefortrinn
Land som holdes utenfor de store alliansene, bruker sin nøytrale posisjon til å styrke sin rolle i verdenshandelen. Vietnam og Mexico er gode eksempler på nasjoner som har utnyttet sin status som stabile og fleksible alternativer.
Ifølge undersøkelsen gir slike land ikke bare handelsmuligheter, men også investeringsfordeler, spesielt i form av direkte utenlandske investeringer. For selskaper som prioriterer stabilitet i en urolig tid, kan samarbeid med slike land være avgjørende.
USAs president Donald Trump har imidlertid satt seg som mål å svekke Mexicos fortrinn vis-a-vis USA gjennom økte tollsatser.
Fremtiden formes nå
Årets rapport fra Trade in Transition sender et tydelig signal: Geopolitikk, klimaforandringer og teknologiske innovasjoner vil dominere verdenshandelen fremover. For å lykkes må selskaper ikke bare være smidige og kostnadseffektive, men også innovere (innovate) og tilpasse seg "i fart".
– Vi står foran en ny epoke. Bedrifter som evner å balansere risiko, teknologi og fleksibilitet, vil trives i dette dynamiske markedet, konkluderte Ferguson.
Begreper
Onshoring: Å flytte vareproduksjon fra utlandet og hjem til hjemlandet. For eksempel fra Sverige til Norge eller fra Kina til Norge.
Nearshoring: Å flytte vareproduksjon nærmere markedet. For eksempel fra Kina til Polen.
Friendshoring: Å flytte vareproduksjonen til et annet marked basert på geopolitisk grunnlag. For eksempel fra Russland til Polen i forbindelse med Ukraina-krigen.
Offshoring: Å flytte vareproduksjonen ut av hjemlandet. For eksempel fra Norge til Baltikum.
DP World
Et Dubai-basert logistikk-konsern.
Konsernet bygget seg først opp som en av verdens største havneoperatører med terminaler på alle kontinenter.
De siste årene har selskapet også tatt større del i verdikjedene gjennom en satsing på 3PL, reefer-logistikk, autoindustri, frihandelsområder og andre.