Våre profilerte samarbeidspartnere:

Omtrent slik vil Zen sine nye containerskip se ut.

Vil knytte Oslo til Europa med el-skip

Ett år etter at Enova ga 200 millioner kroner i støtte, har Eitzen Gruppen signert kontrakt på to batterielektriske containerskip som skal trafikkere Hamburg, Gøteborg og Oslo.

Publisert

For ett år siden skrev Logistikk Inside om Enovas tildeling av 200 millioner kroner til Eitzen Avanti for bygging av det som kunne bli verdens største batterielektriske containerskip. Nå er prosjektet kommet et viktig steg videre.

Eitzen Gruppen opplyser at konsernets elektrifiseringssatsing samles i selskapet Zen, som har signert kontrakt med kinesiske Zhejiang Dongpeng Shipbuilding & Repairing om bygging av to helelektriske containerskip.

Skipene skal trafikkere en korridor mellom Hamburg, Gøteborg og Oslo, og det første fartøyet skal etter planen leveres om 24 måneder. Det andre følger tre måneder senere.

Større kapasitet

Da Enova innvilget støtten i juni 2025, var planen fartøy med kapasitet til 850 TEU. I den nye kunngjøringen opplyser Zen at skipene skal kunne frakte 900 TEU.

Skipene skal utstyres med batteripakker på over 100 MWh og ha en rekkevidde på mellom 500 og 600 nautiske mil. Ifølge selskapet vil fartøyene bli blant de største elektriske containerskipene som er satt i kommersiell drift.

– Elektrifisering er ikke lenger et fremtidskonsept. Det er i ferd med å bli kommersielt levedyktig allerede i dag på utvalgte handelsruter, sier konsernsjef Fridtjof C. Eitzen i en pressemelding.

Ladeanlegg i Oslo

Prosjektet omfatter også ladeinfrastruktur i Oslo. I samme Enova-runde som Eitzen fikk støtte til skipene, mottok Oslo Havn 20,6 millioner kroner til etablering av høyspent landstrømanlegg ved containerterminalen på Sjursøya.

Ifølge Oslo Havn kan arbeidet med ladeanlegget nå gå videre. Anlegget skal bygges med et spenningsnivå på 6,6 kV og en kapasitet på 7,5 MVA.

Powered by Labrador CMS