DSV fikk ja til å kjøpe Schenker

Den tyske jernbaneoperatøren Deutsche Bahn selger sitt logistikkfirma Schenker til danske DSV for 14,3 milliarder euro. Det var dommen fra Deutsche Bahns tilsynsstyre i dag, der også klarsignalet kom fra den føderale regjeringen.

Publisert Sist oppdatert

Det er flere uker siden Deutsche Bahns Management Board ga tommelen opp for salget. Onsdag fulgte jernbanekonsernets Supervisory Board opp og ga sin endelige godkjenning til salget av deres logistikkdivisjon Schenker til det danske transportselskapet DSV

Samtidig ga den føderale regjeringen i dag godkjenningen som kreves for transaksjonen i henhold til det føderale budsjettreglementet (BHO). Salget forventes å bli fullført i løpet av 2025, etter at alle regulatoriske godkjenninger er oppnådd.

Schenker, som har vært en del av Deutsche Bahn siden 2002, har vokst til å bli en av verdens ledende leverandører av logistikk- og transporttjenester. Med dette oppkjøpet styrker DSV sin posisjon ytterligere i det globale markedet.

- En viktig milepel

Den 13. september 2024 signerte styret i DB AG en avtale hvor det selger sin logistikkdatterselskap til DSV for en selskapsverdi på 14,3 milliarder euro. Inkludert forventet renteinntekt frem til transaksjonens avslutning, kan den totale salgsverdien bli opp til 14,8 milliarder euro. 

- Salget av DB Schenker markerer en viktig milepæl for DB i arbeidet med å fullt ut fokusere på å omstrukturere jernbaneinfrastrukturen i Tyskland og tilby klimavennlig passasjer- og godstransport i Tyskland og Europa, forklarte Werner Gatzer, styreleder i DBs tilsynsråd. 

- Vi har satt klare mål om å strukturelt modernisere Deutsche Bahn innenfor infrastruktur, drift og lønnsomhet, og fokusere på kjernevirksomheten. Inntektene fra salget vil betydelig redusere DBs gjeld og dermed gi et viktig bidrag til den finansielle stabiliteten i DB-konsernet. Samtidig vil DB Schenker få en sterk strategisk eier i DSV, sa Dr. Richard Lutz, administrerende direktør i Deutsche Bahn. 

Startet prosessen i 2023

"I desember 2023 lanserte DB en åpen, transparent og ikke-diskriminerende prosess for salget av DB Schenker i samsvar med EU-lovgivning. Som et resultat har DSV kommet med det klart mest økonomisk fordelaktige tilbudet for Deutsche Bahn. DB Schenker, med rundt 72.700 ansatte på over 1850 lokasjoner i mer enn 130 land, vil kunne fortsette sin utvikling i fremtiden i partnerskap med DSV. Planlagte investeringer på rundt én milliard euro de kommende årene er ment å fremme ytterligere vekstpotensial", skriver Deutsche Bahn i meldingen. 

 

Powered by Labrador CMS