M&A NORGE:

- Dette er en viktig milepel for oss, sier Kjell Haugland i Ørland Transport. Foto: Per Dagfinn Wolden

Ørland Transport og Rennesøy Trafikk fusjonerer

Det er to solide og veletablerte virksomheter som nå slår seg sammen, en fusjon som ifølge intensjonsavtalen mellom Ørland Transport og Rennesøy Trafikk, skal gjennomføres innen 1. januar 2023.

Publisert Sist oppdatert

Det nye selskapet skal etter planen få ytterligere tre aksjonærer inn på eiersiden.

Med denne fusjonen styrker de to selskapene posisjonen som ledende innen transportbransjen, skriver selskapene i en pressmelding.

– En viktig milepæl for oss, slår Kjell Haugland og Egil Torgersen fast på vegne av henholdsvis Ørland Transport og Rennesøy Trafikk.

Sammenslåingen vil ikke medføre noen endring i ansettelsesforhold for dagens ansatte. Nå som før er organisasjonene det som representerer selskapenes største verdi, mens kundene vil møte en virksomhet som i enda større grad er en konkurransedyktig samarbeidspartner.

Det nye selskapet får cirka 380 ansatte, disponerer rundt 250 storbiler og vil få en samlet omsetning på ca. 600 millioner kroner årlig.

Godt fotfeste

Ørland, som ble etablert i 1928, har hovedkontor på Foss-Eikeland i Sandnes, mens Rennesøy Trafikk, etablert i 1937, holder til på Mosterøy i Stavanger. Ut over dette har selskapene virksomhet på Forus, Tau, i Bergen og Hønefoss.

Det er en bransje med små marginer.

– Nettopp derfor er det viktig med en så effektiv drift som mulig, sier Haugland og Torgersen i pressemeldingen.

– Selskapenes eiere står ved et generasjonsskifte, og ønsker en sterkere struktur i virksomheten. Målet vårt er at dette eierskapet skal gjøre at vi står enda sterkere i forhold til kundene og markedet, sier de to selskapslederne.

Det nye selskapet vil etter planen ha følgende eierfordeling: Johs Ørland holding (Ørland Transport) 34 prosent, Rent Holding (Rennesøy Trafikk) 32 prosent og Stangelandgruppen, Røsi og Inro med til sammen cirka 34 prosent.

SR Groups CEO Bjørn Røstad forteller til Logistikk Inside at ved å gå inn på eiersiden i et nytt transportselskap vil bidra til å styrke posisjonen innen transportbransjen.

Med Stangeland Gruppen AS, Røsi AS (Bjørn C. Røstad) og Inro AS (Arne Incoronato og Rolf Hodne) vil virksomheten være klar for å kjempe om nye markedsandeler.

Powered by Labrador CMS