- Vi skriver historie som gir oss stor tro på fremtiden, sier adm. direktør Terje Aarbog i DHL Exspress Norge.
Flyene som leveres av Eviation går på batteri som lades på 30 minutter under lasting.
Deutsche Posts flyfraktoperatør tar et stort steg inn i nullutslipps-kjeden med å komplettere sin batteridrevne flåte med varebiler og sykler med 12 nye helelektriske lastefly.
Flyene av typen Alice-modeller er levert av Eviation Aircraft Ltd., og har en lastekapasitet 1179 kilo og en rekkevidde på 440 nautiske mil. - Elektrifiseringen av alle transportformer spiller en avgjørende rolle og vil i vesentlig grad bidra til vårt overordnede bærekrafts-mål om nullutslipp, sier adm. direktør DHL Express John Pearson i meldingen fra selskapet.
- 12 nye helelektriske lastefly gir oss stor tro på fremtiden, sier adm. direktør Terje Aarbog i DHL Exspress Norge. Foto: Per Dagfinn Wolden
Verdens første
Eviations elektrisk fly-modell har hittil vært omfattet av et ni-seters passasjerfly. Med DHL-avtalen er målet nå å gjøre utvikle Eviation til verdens første batteridrevne lastefly, riktignok med en lastekapasitet mindre enn en femtedel av nyttelasten til en Boeing 777.
DHL vil bruke modellen til å transportere tidssensitivt gods.
Eviation flyttet fra Israel til Seattle-området i desember 2020 for å utnytte sin luftfartskompetanse.
I 2019 hadde selskapet et etterslep på mer enn 150 bestillinger fra kunder, inkludert Cape Air, et regionalt flyselskap i New York og New England.
Flyet er planlagt å settes inn i DHLs flåte og flyfraktvirksomhet i 2024, i hovedsak på ruter i California, ifølge en talsmann for selskapet.