Økonomisk gjennomgang 2021 vs 2020:

Speditørene satt igjen med drøyt 1,3 milliarder kroner i resultat før skatt ifjor. Det var en økning på snaut 200 millioner kroner sammenlignet med 2020.

Spedisjon

Selskapene under bransjekoden spedisjon satt igjen med et resultat før skatt på 1,3 milliarder kroner ifjor - en økning på nesten 200 millioner kroner. Drifts- og resultatmarginen lå på tilnærmet samme nivå som i 2020, med et snitt nede på 3-tallet.

Publisert Sist oppdatert

2021

Driftsinntekter: 40.415 MNOK

Driftsresultat: 1393 MNOK

Driftsmargin: 3,45 prosent

Resultatmargin: 3,30 prosent

Ordinært resultat før skatt: 1347 MNOK

2020

Driftsinntekter: 34.073 MNOK

Driftsresultat: 1029 MNOK

Driftsmargin: 3,02 prosent

Resultatmargin: 3,37 prosent

Ordinært resultat før skatt: 1150 MNOK

2021 vs 2020

Driftsinntekter: +6342 MNOK

Driftsresultat: +364 MNOK

Driftsmargin: +0,43 prosent

Resultatmargin: -0,07 prosent

Ordinært resultat før skatt: +195 MNOK

Viktig info

Utvalget bedrifter er ikke komplett. Total omsetning og resultat er større enn i vår oversikt.

Vi har begrenset oss til de 255 bedriftene som leverte årsregnskap med driftsinntekter over en million kroner i både 2020 og 2021. Vi har tatt utgangspunkt i selskapstall, ikke konserntall.

Vår ambisjon har vært å se på trenden i bransjen, blant nøyaktig det samme bedriftsutvalget mellom de to regnskapsårene. Da sammenligner man "epler og epler" og ikke "epler og pærer".

Det betyr at:

  • Selskaper som ble oppløst/gikk konkurs i 2021 er ikke er med i bedriftsutvalget.
  • Selskaper som kun har regnskapstall for 2021 (nyetablerte selskaper eller selskaper som først har drift i 2021) inkluderes ikke.
  • Basis for utvalget har vært bedrifter med omsetning over en million kroner i både 2020 og 2021.
  • Enkeltpersonforetak er holdt utenom.
  • Vi har hentet ut data ved hjelp av Proff Forvalt.

Det er en skog av speditører i det norske markedet. Mange blir hyppig omtalt i Logistikk Inside, de fleste hører man imidlertid lite om. Vår gjennomgang viser at det per 8. oktober var 255 bedrifter som er registrert under NACE-bransjekoden «52.291 – Spedisjon» med driftsinntekter over en million kroner i både 2020 og 2021.

  • Samlet omsetning for selskapene var 40.415 millioner kroner i 2021.
  • Driftsinntektene økte med 6342 millioner kroner sammenlignet med året før (34.073 millioner kroner).
  • Resultatmarginen (før skatt) endte på 3,30 prosent i 2021, en minimal nedgang fra 3,37 prosent i 2020.
  • Ordinært resultat før skatt endte på 1326 millioner kroner ifjor, en økning på 197 millioner kroner fra 2020 (1129 millioner kroner).
  • Driftsresultatet for selskapene endte på 1393 millioner kroner. Det var en økning på 364 millioner kroner fra året før, da endte selskapenes samlede driftsresultat på 1029 millioner kroner.
  • Driftsmarginen for bransjen var på 3,45 prosent. Dette er litt bedre enn året før, da var driftsmarginen for selskapene nede i 3,02 prosent.
  • Positivt driftsresultat: 216 av 255 bedrifter (85 prosent) bokførte et positivt driftsresultat på 1471 millioner kroner i 2021. Et snitt på cirka 6,8 millioner kroner. Tilsvarende tall for 2020 var at 200 av 255 bedrifter (79 prosent) bokførte et positivt driftsresultat. Samlet sett bokførte disse et driftsresultat på 1125 millioner kroner. Et snitt på cirka 5,6 millioner kroner.
  • Negativt driftsresultat: 39 av 255 bedrifter (15 prosent) bokførte et negativt driftsresultat på 79 millioner kroner i 2021. Det ga et snitt på 2 millioner kroner. Tilsvarende tall for 2020 var at 55 av 254 bedrifter (21 prosent) bokførte et negativt driftsresultat, samlet sett på 96 millioner kroner, cirka 1,7 millioner kroner i snitt.
  • Største aktør i bransjesegmentet var Postnord AS, med en omsetning på 5054 millioner kroner. Selskapet, som eies av det svenske og danske postvesenet, kunne kun bokføre et lite driftsoverskudd i fjor på 11,6 millioner kroner. Driftsmarginen lå dermed på kun 0,23 prosent.
  • Størst omsetningsøkning hadde DSV Air & Sea AS, som økte omsetningen med 841 millioner kroner ifjor sammenlignet med 2020. Deler av omsetningsøkningen er «kunstig» siden den inkluderer oppkjøp av Agility i 2021.
  • Størst relativ omsetningsøkning hadde Comodality Norway AS, som økte driftsinntektene fra 1,6 millioner kroner i 2020 til 11,7 millioner kroner i fjor, mer enn en syv-dobling av inntektene. Tilnærmet samme omsetningsvekst kunne Arctic Gold AS vise til. De økte omsetningen fra 4,6 millioner kroner i 2020 til 34 millioner kroner i 2021. Av selskap som hadde en omsetning på over 10 millioner kroner i 2020 var det Agile Logistics AS som kunne vise til den største omsetningsveksten i fjor. De økte fra 41,8 millioner kroner i 2020 til 143 millioner kroner i fjor. Selskapet, som er hjemmehørende i Måløy, har spesialisert seg opp mot spedisjonstjenester innen sjømatindustrien og har sin hovedaktivitet ved Gardermoen.
  • Best driftsresultat og resultat (før skatt) hadde Kuehne+Nagel AS. Selskapet var de som hadde tredje størst omsetning, og av en omsetning på 3270 millioner kroner satt de igjen med et driftsresultat på 192,4 millioner kroner i fjor. Dette ga en driftsmargin på 5,88 prosent. Året ble gjort opp med et ordinært resultat før skatt på 194 millioner kroner, en resultatmargin på 5,94 prosent. Til sammenligning satt selskapet igjen med et driftsresultat på 52,5 millioner kroner i 2020 (av en omsetning på 2611 millioner kroner).
  • Høyest driftsmargin av selskaper med en omsetning over 10 millioner kroner var Gasmar AS. De omsatte for 20,7 millioner kroner og satt igjen med et driftsresultat på 15,2 millioner kroner, det vil si en driftsmargin på 73,73 prosent. Selskapet eies av Agnar Johansen.
  • Høyest driftsmargin blant virksomheter med mer enn 100 millioner kroner i omsetning var KGH Customs Services AS, med 24,86 prosent. Selskapet hadde driftsinntekter på 191 millioner kroner og bokførte et driftsresultat på 47,5 millioner kroner. Tallene var forholdsvis like også i 2020.
  • Høyest resultatmargin hadde SS-Invest AS, med 804,52 prosent. Konsulent- og investeringsselskapet fra Kolvereid i Trøndelag hadde kun 4 millioner kroner i driftsinntekter, men satt igjen med et ordinært resultat før skatt på 32,4 millioner kroner som i knyttes til finansinntekter.

Ekstra info:

  • Nordicon er et norskregistrert utenlandsk foretak (NUF) som utmerker seg på regnskapslistene. Selskapet har hovedkontor i Sverige og har aktivitet i tre ulike land, hvorav mesteparten i Sverige. Det er verdt å merke seg at selskapet økte omsetningen i Norge fra 82 millioner svenske kroner i 2020 til 281 millioner kroner ifjor. Det var dermed det markedssegmentet i selskapet som vokste mest ifjor. Regnskapet er bokført i svenske kroner i både 2020 og 2021. Vi har justert tallene for vekslingskursene i 2020 og 2021. Ved årsskiftet 2020/21 sto kursen i 104,76 kroner. Ett år senere (årsskiftet 2021/22) var den svenske kronen lavere enn den norske igjen, da sto den i 97,75.
  • Vi minner om at vår oversikt kun forholder seg til selskaper som er registrert under følgende næringskode, 52.291 – Spedisjon. Det kan finnes andre selskaper med aktivitet og inntekter innen dette segmentet, men som er registrert under en annen næringskode. Dette kan for eksempel være ColliCare Loistics AS, som er oppført under bransjekode "52.211 - Drift av gods- og transportsentraler" og Ntex AS som er oppført under bransjekode "49.410 - Godstransport på vei".

Selskaper som ikke har levert 2021-tall

Det finnes fortsatt noen selskaper som ikke har registrert 2021-tallene i Brønnøysundregistrene. De er dermed luket ut av vår analyse der vi sammenligner bevegelsene mellom 2020 og 2021.

Blant de største er:

  • DFDS Air Solutions AS. Selskapet hadde driftsinntekter på drøyt 95 millioner kroner i 2020.
  • Seafront Logistics AS. Selskapet hadde driftsinntekter på 85 millioner kroner i 2020, og hadde i årene før det driftsinntekter som lå godt over 100 millioner kroner.
  • Expeditors International Norway AS. Selskapet har hatt driftsinntekter på 73-61 millioner kroner i årene 2018-2020.
  • Moldegaard Maritime Logistics AS. Selskapet har hatt driftsinntekter på 35-28 millioner kroner I årene 2018-2020.

Selskaper som er nye, som ikke er inkludert i oversikten

  • Det er også selskap som blomstret opp i løpet av fjoråret. De inkluderes ikke i vår oversikt da de ikke hadde 2020-tall å vise til, og fordi de (fleste) ikke har et helt års drift å vise til. De største, med en omsetning over 20 millioner kroner i første driftsår, er:

  • Green Island Crown AS i Ulsteinvik, som ble etablert i mai ifjor og dro inn over 21 millioner kroner i salgsinntekter i sitt første drøye halvår.
  • K2 Project Forwarding AS, som ledes av bransjeveteranen Leif-Arne Strømmen, bokførte driftsinntekter på nesten 21 millioner kroner ifjor.
Powered by Labrador CMS