Cicero-direktør Kristin Halvorsen:
Cicero-direktør Kristin Halvorsen innser at transportbransjen er svært viktig når vi skal nå målene i Parisavtalen. Transport bidrar med store utslipp innenfor hvert enkelt land og mellom land. Hun kommer på Transport & Logistikk. Foto: Cicero
- Hvordan tilrettelegge for en bærekraftig transport?
- Transportbransjen er svært viktig når vi skal nå målene i Parisavtalen. Transport bidrar med store utslipp innenfor hvert enkelt land og mellom land. Hvordan vi kan frakte varer og folk uten utslipp, er en stor utfordring. Den utfordringen skal vi ta på årets Transport&Logistikk-konferanse, sier direktør Kristin Halvorsen i Cicero.
Den tidligere finansministeren og kunnskapsminister i den rødgrønne regjeringen, i perioden 2005-2013, legger ikke skjul på at det er en stor utfordring å frakte varer og folk uten utslipp. Halvorsen skal imidlertid prøve å gi noen svar på årets Gardermoen-konferanse.
Bærekraft og grønn transport er stikkord for debatten mellom Cicero-direktør Kristin Halvorsen og konsernsjef og Alexandra Bech Gjørv i Sintef når de tropper opp på Transport&Logistikk 2021 på Gardermoen 25. oktober.
Halvorsen er direktør ved CICERO Senter for klimaforskning. Selskapet ble opprettet i 1990 av den norske regjeringen og fikk i mandat å utvikle kunnskapsgrunnlaget i nasjonal og internasjonal klimapolitikk og er i dag en uavhengig forskningsstiftelse.
Grønn godstransport et krav fra kundene
Også NHO Logistikk og Transports næringspolitiske direktør Ole Hagen og Jan Christian Vestre, daglig leder Vestre AS deltar i denne sesjonen.
Ole Hagen trekker frem følgende stikkord: Paris-avtalen, EUs Green Deal og Fit for 55, Klimamelding, Nasjonal transportplan.
- Vi står nå midt oppe i det grønne skiftet og skal kutte 50 pst av utslippene for transportsektoren innen 2030. Dette skal vi snakke om på Transport & Logistikk, sier han.
Transportkjøperen som setter bærekraft høyest
Utemøbelprodusenten Vestre AS har integrert 9 av FNs 17 bærekrafts-mål i sin forretningsfilosofi. Bedriften ønsker å produsere møblene sine på en grønnere måte, og har som mål å bli verdens mest bærekraftige møbelprodusent.
Jan Christian Vestre har tidligere uttalt at han ønsker å bruke “Vestre AS” til å utfordre bruk-og kast-samfunnet. På konferansen skal han innlede under overskriften; "Transportkjøperen som setter bærekraft høyest".