Henning Aandal i Onrail fortviler etter nok et langvarig driftsbrudd på jernbanen.

Langvarig stenging gir milliontap

Is og skader på Otta bru setter Dovrebanen ut av spill til midten av april. Onrail kjemper nå hardt i en allerede presset bransje.

Publisert Sist oppdatert

- I går kom nyheten du fryktet: Dovrebanen blir stengt lenger enn antatt, nå frem til midten av april. Hva tenker du om dette?

- Jeg vet ikke om jeg skal le eller gråte. Utfordringene i jernbanenettet tar jo aldri slutt. Noen feil må man alltid regne med – det ligger i jernbanens natur – men det som har skjedd etter at Randklev bru kollapset i august 2023 er helt tragisk. Det er en pågående infrastrukturkrise i Norge med hyppige banestengninger. Dette er ikke noe staten kan være bekjent av, sier Henning Aandal, gründer og daglig leder i Onrail.

- Tenk deg ramaskriket hvis Gardermoen hadde vært stengt i flere dager eller uker. Hvis SAS og Norwegian måtte sette 40 prosent av flyene sine på bakken. Det ville aldri blitt akseptert, men for oss er dette virkeligheten. Vi i Onrail har fem destinasjoner, men i flere måneder fremover kan vi bare kjøre godstog fra Oslo til Bergen, Stavanger (Sandnes) og Narvik. Togene til Åndalsnes og Trondheim (Heimdal) står helt stille, forteller Aandal.

Går mot nytt år i rødt

Godstogbransjen innen kombitransport er beryktet for røde regnskapstall. Onrail har tatt opp kampen etter at tidligere aktører som Cargolink og GreenCargo måtte gi opp driften i Norge.

- Det er veldig små marginer i denne bransjen, så jeg vil tro at stengingen av Dovrebanen allerede har satt en stopper for muligheten til å levere overskudd i 2025?

- Det er fortsatt tidlig i året, så vi skal ikke forskuttere noe, men du har nok rett. For at vi skal tjene penger må ting gå på skinner – bokstavelig talt. Når det ikke gjør det, og vi taper store summer i første kvartal, er det vanskelig å se for seg at vi skal gå i pluss i år. Det er neppe realistisk, med mindre vi får den drahjelpen vi har bedt om, sier Aandal.

Krever kompensasjon fra staten

- Og hva legger du i denne "drahjelpen"?

- Onrail har hatt møte med Samferdselsdepartementet og statssekretæren. På vegne av godstogbransjen har vi bedt om kompensasjon når svikt i jernbaneinfrastrukturen fratar togselskapene muligheten til å kjøre tog. Videre har Onrail foreslått at Bane NOR, som mottar store milliardbeløp over statsbudsjettet, erstatter de tapene som de uaktsomt påfører togselskapene. Vi mener det er statens ansvar å sørge for oppetid i jernbanenettet. For oss er det krise om en strekning er stengt én dag, så du kan jo forestille deg hvor dramatisk det er når strekningen er stengt i flere måneder, sier han.

- Som situasjonen er nå, er det godstogselskapene som rammes hardest. Persontogselskapene har avtaler med staten som sikrer dem kompensasjon for mye av de tapte kostnadene, men godstogselskapene har ikke slike ordninger. Vi blir sittende igjen med store kostnader uten inntekter, fortsetter Aandal.

Må permittere ansatte

Som følge av den langvarige stengingen av Dovrebanen ser Onrail seg nødt til å permittere noe personell stasjonert i Åndalsnes og Trondheim.

- Som arbeidsgiver er det alltid tøft å måtte permittere ansatte, men vi har ikke noe valg. Togene står stille, og det er begrenset hvilke andre oppgaver vi kan sette en terminalarbeider eller lokfører til, sier han. Det er provoserende at mine gode kollegaer må lide for at staten svikter i sitt samfunnsoppdrag. Ingen ansvarlige hos jernbanemyndighetene har en gang ringt til oss i Onrail og sagt unnskyld for at togene våre stoppes. Det siste året har vært ekstremt, med banestengninger på grunn av regnvær, nysnø, IT-utfordringer, signalfeil, ras, brann i snøoverbygg, manglende snøbrøyting på Alnabru-terminalen, sammenrast snøoverbygg eller stengte jernbanebruer, sier han. 

Han påpeker også at selskapet er privateid, uten et statsforetak i ryggen som kan dekke underskuddene. 

- Rørosbanen ikke et alternativ

På grunn av stengingen slipper godstog til på Rørosbanen, men for Onrail er ikke dette et reelt alternativ.

- Med omveien via Østerdalen og tregere togframføring, må vi sette inn flere lokomotiver og vogner for å håndtere samme godsmengde. Fra utsiden kan det kanskje virke som et godt tilbud å få kjøre på Rørosbanen når Dovrebanen er stengt, men for oss blir dette et underskuddsprosjekt. Vi ser også at kunder nå bytter over til veitransport på vei til Trondheim fordi det er raskere. Med de tilbudte togrutene fra Bane NOR så langt, blir det ikke regningssvarende for oss å drifte godstog via Rørosbanen i en så lang periode. Onrail har derimot startet et ekstra kveldstog til Bergen, avslutter han.

Powered by Labrador CMS