Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

M&A Internasjonalt:

Shippinggiganten satser på britisk jernbane

Det franske logistikk- og shippingkonsernet CMA CGM kjøper britiske Freightliner UK Intermodal Logistics. Målet er å koble sjø og jernbane tettere sammen.

Publisert

Freightliner UK Intermodal Logistics er en av de største aktørene innen jernbanefrakt i Storbritannia. Oppkjøpet markerer en tydelig utvidelse av rederiets intermodale satsing i Europa.

Avtalen omfatter både jernbane- og veitransport, inlandsterminaler og selve Freightliner-merkevaren. Selskapet skal videreføres som en selvstendig operatør med eksisterende ledelse og ansatte, men får tilgang til CMA CGMs globale nettverk innen sjø, luft og logistikk.

Transaksjonen forventes sluttført tidlig i 2026, etter regulatorisk behandling.

Skiftet fra vei til bane

Oppkjøpet posisjonerer CMA CGM som en sentral aktør i den britiske jernbanesektoren. Konsernet peker på at et sterkere skifte fra vei til bane er avgjørende for å redusere utslipp i forsyningskjedene. «Oppkjøpet er et konkret steg i å tilby lavkarbon transport, tilpasset kundenes behov og den globale handelens krav til avkarbonisering», uttaler konsernsjef Rodolphe Saadé i mandagens pressemelding.

Deles i to virksomheter

Freightliners intermodale virksomhet blir fullt integrert i CMA CGM, mens øvrige deler – som Heavy Haul, Rotterdam Rail Feeding og virksomhetene i Polen og Tyskland – forblir under nåværende eiere. 

– Transaksjonen åpner for at Intermodal og Heavy Haul kan utvikles hver for seg, med tydeligere markedsfokus, forklarer Freightliner-sjef Tim Shoveller.

Solid fotfeste i Storbritannia

CMA CGM er allerede tungt inne i det britiske markedet, med nær 7200 ansatte og 28 skipsruter som årlig frakter over 800.000 TEU til og fra landet. Konsernets logistikkarm CEVA Logistics driver mer enn 100 lokasjoner i Storbritannia og håndterer både sjø- og flyfrakt i stor skala.

Powered by Labrador CMS