Tore Lundestad (f.v.) og Ingvar M. Mathisen.

Norske Havner om NHO LT Sjø og Havn: - Et supplement, ikke en konkurrent

Norske Havner ønsker den nye interessegruppen velkommen som et nyttig supplement for å styrke havnenes og sjøtransportens rammevilkår.

Publisert Sist oppdatert

NHO Logistikk og Transport kunngjorde forrige fredag at de oppretter en egen underavdeling for fagområdet sjø og havn. 

- Hvilke tanker gjør Norske Havner, interesseorganisasjonen som samler de offentlige havnene i Norge om dette? Ser dere det som et godt supplement eller som en konkurrent?

- Først og fremst opplever vi dette som en annerkjennelse av havnenes viktige rolle nå og i årene fremover. Både når det gjelder beredskap, grønn transport og grønn næringsutvikling har, og vil havnene ha, en svært viktig rolle å spille. Vi opplever derfor dette initiativet som et supplement til det arbeidet som Norske Havner gjør, sier Ingvar M. Mathisen, styreleder i Norske Havner til Logistikk Inside. Mathisen er som kjent også havnedirektør i Oslo Havn.

- Sjøtransporten har en viktig rolle i dagens og morgendagens samfunn. 80 prosent av den norske befolkningen bor i nærheten av kysten. Det sier noen om at sjøtransport og havn vil være helt sentralt i videreutviklingen av det norske samfunnet, enten det gjelder næringsutvikling, beredskap eller grønn transport. Norske Havner og NHO LT kan spille ulike roller for å bidra til denne utviklingen. Slik sett kan initiativet fra NHO LT bidra til å styrke konkurranseevnen til sjøtransporten. Ingenting er bedre enn det, sier Mathisen.

- Hvor ser dere at NHO LT Sjø og Havn kan ha størst påvirkningskraft, og hvor mener dere at Norske Havner er riktig arena å påvirke gjennom?

- Det vil alltid styrke en sak om ulike aktører har samme budskap. I den grad både NHO-siden og Norske Havner har samme budskap, vil det kunne styrke havnene fremover. Det kan eksempelvis være innen teknologiutvikling, mer bærekraftige transportløsninger og intermodale logistikkløsninger, sier Mathisen.

- NHO LT er jo en del av NHO, som også har regionale kontorer rundt om i landet. Dette kan gi en bedre kontakt mellom bedrifter og havner, som så kan styrke sjøtransporten. Dette ser også Norske Havner som en fordel og noe vi ønsker et samarbeid rundt, legger han til. 

- Mange av de prosessene som nå preger den nasjonale transportpolitikken er også initiert av og/eller preger den internasjonale utviklingen. Vi i Norske Havner er med i ESPO og IAHP (hhv. de europeiske og den globale havneorganisasjonen) og påvirker disse prosessene der, mens NHO Logistikk og Transport er med i CLECAT og FIATA. Også i en slik sammenheng kan det å jobbe med felles målsettinger være fruktbart, ikke minst siden vi ikke er medlemmer i EU, poengterer Mathisen.

- Ser dere for dere at det er noen arenaer der de to medlemsorganisasjonene vil koordinere og samarbeide innen det næringspolitiske området eller innen kampanjer for sjøtransport eller lignende?

- Nå har vi noe samarbeid allerede, eksempelvis arrangerer vi jo konferansen Transport og Logistikk sammen. Vi var også langt på vei i diskusjonen om en strategisk samarbeidsavtale mellom Norske Havner og NHO Logistikk og Transport tidlig i vår. Denne prosessen stoppet opp, blant annet i forbindelse med streiken som rammet NHO Logistikk og Transport. Når NHO LT Sjø og Havn nå er etablert, så ønsker jeg å ta opp igjen dialogen om denne strategiske samarbeidsavtalen. Jeg er overbevist om at det kan styrke sjøtransporten og synligheten av havnenes viktige rolle med hensyn til det grønne skiftete og for næringslivets transportbehov, sier Mathisen.

Borg Havn: - Nyttig å delta i flere forum sammen med kommersielle aktører

Logistikk Inside har også slått på tråden til Tore Lundestad, mangeårig ildsjel i Norske Havner og nå en del av «light»-styret i NHO LT Sjø og Havn. Han følger opp i samme spor som havnekollega Ingvar M. Mathisen i Oslo.

- Det ene utelukker ikke det andre. I Borg Havn ser vi ikke på de to interesseorganisasjonene som konkurrenter, men der NHO LT Sjø og Havn er et kjærkomment supplement til den jobben som gjøres gjennom Norske Havner, innleder Lundestad, som også har gått inn i en rolle i "light-styret" i NHO-avdelingen.

 - Havnenes rolle er først og fremst å være et verktøy for kundene våre, enten de er offentlige eller kommersielle. Derfor tenker vi det er nyttig å engasjere oss i NHO LT Sjø og Havn. Her kommer vi i tett dialog med en rekke ulike kommersielle aktører, enten det er rederier, terminalselskaper, vareeiere eller andre, som det kan være fornuftig å samarbeide med for å påvirke rammevilkår og samarbeidsformer. Jeg tror at vi blir sterkere om vi jobber sammen og finner felles områder der hele verdikjeden kan jobbe sammen om å påvirke rammevilkårene, sier han.

Lundestad legger til at Norske Havner alltid vil være et viktig forum for havnene på andre arenaer der havn står på agendaen, ikke minst som arbeidsgiverorganisasjon for havnene.

Les mer om NHO LT Sjø og Havn:

Powered by Labrador CMS