Markedssjefen tar et vemodig farvel med "Havne-Norge"

Kirsti Østensjø takker for seg etter 12 år i Trondheim Havn, de siste seks årene som markedssjef.

Mandag overtar Holm Rise

Kirsti Østensjø takker for seg etter 12 år i Trondheim Havn. Nå overlater hun markedssjef-stolen til Ann Iren Holm Rise.

Publisert Sist oppdatert

Havnens markedsrådgiver, Holm Rise, går inn i rollen som markedssjef allerede mandag 19. september.

Og her blir hun i første omgang sittende til beslutning om ny organisasjonsstruktur for Trondheim Havn er tatt.

Østensjø forteller til Logistikk Inside at den midt-norske havnen har gjort en meget fornuftig og god beslutning i valget av erstatter.

- Holm Rise har god kjennskap til stillingen og markedsavdelingen, og hun er meget dyktig til å ivareta kontinuitet i arbeidet med å få mer gods på sjø, sier Østensjø som allerede mandag sier takk for seg for å begynne i jobben som seksjonsleder innen data og infrastruktur i selskapet Sikt.

Sikt – Kunnskapssektorens tjenesteleverandør utvikler, tilrettelegger for ny teknologi med tanke på å effektivisere, bedre kvaliteten og sikre tilgang til kunnskap.

Sikt er en sammenslåing av NSD (Norsk senter for forskningsdata AS), Uninett AS og Unit – Direktoratet for IKT og fellestjenester i høyere utdanning og forskning.

Virksomheten er organisert som et statlig forvaltningsorgan, og har rundt 370 medarbeidere med hovedkontor i Trondheim og kontorsteder i Bergen og Oslo.

Roses for sjøgods-innsatsen

Trondheim Havn

35 år gamle Kirsti Østensjø får mye ros for hvordan hun har taklet utfordringene i Trondheim Havn. Rosen gjelder ikke bare hennes arbeid for sjøgodset, og innsatsen for å overføre mer gods fra vei til sjø og bane. Hun har også vært en strålende ambassadør for Cruise i Trondheim og Trondheim Havn.

Som markedsansvarlig i Trondheim Havn, har hun ivret for verdikjeden, ikke minst i sin rolle med å følge den teknologiske utviklingen. Hun har også hatt fokus på utviklingen innen autonom teknologi, og hvordan den påvirker håndteringen av logistikk og distribusjon.

Etter 12 år i markeds- og logistikkavdelingen, de siste seks årene som markedssjef, har fokuset og det primære ansvarsområdet vært logistikk, marked, kommunikasjon og cruise.

«Gods avler gods» har vært ett av Østensjøs og havnens mantra. Hun har stor tro på at intermodale løsninger og samarbeid på tvers av bransjene er nøkkelen til mer gods på sjø.

Ellers brenner hun sterkt for informasjonsdeling i verdikjeden.

– Her, forteller hun, - ligger det et stort potensial. Sømløse systemer vil kunne gi mulighet til å operere med sanntidsinformasjon. Det gir bedre planlegging og mer effektive prosesser, ifølge Østensjø.

Hun har også jobbet mye med analyse av «Big data» for å få detaljkunnskap om varestrømmer som går sjøveien til/fra Trøndelag.

- Dette, kombinert med kundens kunnskap om marked og prognoser, gir oss et godt grunnlag for satsningsområder og spesialisering, sier Østensjø.

– Men nå venter altså en ny bransje og nye utfordringer?

– Ja, nå går ferden videre til jobben som seksjonsleder innen data og infrastruktur i selskapet Sikt. Dette blir selvsagt veldig spennende. Men samtidig er det vemodig å forlate en helt unik arbeidsplass som Trondheim Havn og «Havne-Norge» generelt. Jeg forlater nå dyktige og inspirerende folk, og som jeg har lært så utrolig mye av. Jeg vil savne alle de. Men det er en tid for alt, og jeg gleder meg til å følge med utviklingen på sjø fremover, fra sidelinjen, forteller Kirsti Østensjø til Logistikk Inside.

Solid erstatter

Ann Iren Holm Rise overtar som markedssjef i Trondheim Havn.

Mandag overtar Ann Iren Holm Rise markedssjef-stolen. For øvrig en stol hun har prøvd tidligere som konstituert markedssjef i forbindelse med Østensjøs fødselspermisjon i 2017/2018.

Holm Rise har bred bransjeerfaring, og har en finger med i det meste innen sjøfrakt og havnenæring.

Den daglige lederen i Kysthavnalliansen har vært markedsrådgiver i Trondheim Havn IKS siden juli 2015.

Hun styremedlem i Grønt Skipsfartsprogram, Logistikkforeningen, avd. Trøndelag og i Cruise Norway. I tillegg er Holm Rise også leder for fagråd: Godsoverføring i Norske Havner.

I juli ble hun valgt inn som styremedlem i Hitra Industripark og kysthavn.

Det er mye som skjer på Trøndelagskysten om dagen.

Som styremedlem i Hitra Industrihavn kan Som en del av styret kan du bli en viktig bidragsyter til å videreutvikle det gode arbeidet som allerede gjøres i øyregionen.

Powered by Labrador CMS