Våre profilerte samarbeidspartnere:

Krigen i Midtøsten: 

Forbereder evakueringen av 11.000 sjøfolk

Hundrevis av fartøy venter fortsatt på å passere Hormuz. Nå starter operasjonen som skal få dem ut – én gruppe av gangen.

Publisert

Operasjonen som skal få hundrevis av fartøy og rundt 11.000 sjøfolk ut av Gulfen er nå i gang.

Ifølge FNs sjøfartsorganisasjon IMO har man startet arbeidet med å kontakte fartøyene som fortsatt befinner seg i regionen etter månedene med konflikt og usikkerhet rundt Hormuzstredet. Evakueringen skal gjennomføres gradvis og i tett samarbeid med Iran, Oman, USA og øvrige kyststater i området.

Bakgrunnen er våpenhvilen mellom USA og Iran, som har åpnet for en kontrollert gjenopptakelse av trafikken gjennom verdens viktigste energikorridor.

Ikke tilbake til normalen

Selv om de første skipene nå er i bevegelse, er situasjonen langt fra normalisert.

Omans myndigheter har advart om at det ordinære seilingssystemet i Hormuz fortsatt ikke anses som trygt å benytte. I stedet etableres det midlertidige korridorer nord og sør for den vanlige trafikkseparasjonen, og fartøyene vil bli tildelt individuelle transittider for å redusere risikoen for ulykker og sammenstøt.

Samtidig viser markedsdata at trafikken gjennom stredet er på vei opp igjen. Flere tankskip og containerskip har de siste dagene passert gjennom området, og iransk oljeeksport har økt markant etter våpenhvilen.

Likevel er det fortsatt betydelig usikkerhet knyttet til sikkerhetssituasjonen. Rederier peker på høye krigsforsikringspremier, risiko for miner og frykt for nye angrep som forhold som fortsatt påvirker beslutningen om å seile gjennom området.

Powered by Labrador CMS