Michael Granqvist og Linda Ellingsen er nye tilskudd til CargoNets ledergruppe.

CargoNet tar organisatoriske grep – plan og styring inn i ledergruppen

OSLO: Å få lønnsomhet for sporgående gods har vist seg å være krevende, nå gjør CargoNet strategiske grep med blant annet endring i ledergruppen.

Publisert
Ingvild Storås, administrerende direktør i CargoNet.

Logistikk Inside møter CargoNets toppsjef Ingvild Storås og de to nyeste tilskuddene til ledergruppen på hovedkontoret i Schweigaardsgate i Oslo. Linda Ellingsen kom fra Vy gruppen og Michael Granqvist rykket 1. juni opp i ledergruppen fra stillingen som produktsjef i kommersiell avdeling.

Storås kan fortelle om en strategiprosess som har modnet gjennom det siste halvåret.

- Vi har sett at det finnes et uutnyttet potensial i å rive ned siloer i CargoNet og i større grad tenke helhetlig. Helt konkret har vi nå fått løftet inn plan- og styringsavdelingen i ledergruppen, i tillegg til at vi har samlet den operative virksomheten i én avdeling. Dette skal gi bedre flyt i CargoNet, forteller Storås.

- Hvem er det som tok initiativet til denne endringen, er det fra topphold i Vy-konsernet eller er det et rent CargoNet-initiativ?

- Det er et rent CargoNet-initiativ, men naturligvis med støtte fra vår eier. Gro Bakstad (styreleder) gir oss sin fulle støtte til denne endringen, forteller Storås.

CargoNet:

  • CargoNet tilbyr både kombitransport og systemtransport. Kombitransporten innebærer faste transporter mellom de store byene i Sør-Norge samt transporter til og fra Nord-Norge, og mellom Oslo og enkelte destinasjoner i Sverige.
  • I tillegg tilbyr de også såkalt systemtransport, som består av dedikerte tog for enkelte store industrikunder, for eksempel transport av malm, tømmer eller flydrivstoff.
  • I 2022 hadde selskapet en omsetning på 1247 millioner kroner.
  • Selskapet er en del av Vy Gruppen, som igjen eies av Samferdselsdepartementet.
  • De transporterte 374.000 TEUs i 2022, en økning på 5000 TEUs sammenlignet med 2021.
  • I 2022 hadde selskapet drøyt 400 årsverk.

Omsatte for 1247 millioner kroner i 2022

CargoNet inngår i den statseide Vy-gruppen og er landets ubestridte tungvekter innen gods på bane. I fjor fraktet selskapet 374.000 TEUs på vegne av sine kunder og omsatte for 1,247 milliarder kroner. Men det å fjerne cirka 1250 lastebiler fra veien hver dag, har ikke vært noen økonomisk gullgruve.

1. juni publiserte selskapet tertialrapporten for 2023, og tallenes tale for årets fire første måneder var ikke oppløftende lesning. Til tross for at selskapet fraktet litt mer gods enn i samme periode i fjor, endte det med et driftsunderskudd på 46 millioner kroner (mot 15 millioner i underskudd i perioden januar-april i fjor). Lønnsomhetsutfordringene knyttes blant annet til høyere kostnader og driftsproblemer som blant annet skyldes innkjøringsproblemer etter oppgraderingen av Bane NORs kraner på Alnabru. Aldrende lokomotiver og vognmateriell hjelper heller ikke.

Så skal det sies at CargoNet ikke har vært alene om å slite med å få den samfunnsnyttige transporten til å gå rundt økonomisk. Også konkurrenten Green Cargo slet i flere år, og trakk seg ut av det norske innenriksmarkedet tidlig i 2023.

Tidligere transportsjef i Ringnes og «Årets unge talent» i 2021

- Med Linda og Michael inn i ledergruppen, rigger vi selskapet slik at vi på sikt kan forbedre lønnsomheten i godsvirksomheten. Vi får økt organisatorisk kraft og styrket operativ ledelse som gir større tyngde til å gjøre de grepene som trengs fremover. Og med det de har å tilføre, får vi også plan og styring tettere på prosessene i produksjonen, forteller Storås.

Å få plan- og styringsavdelingen inn i ledergruppen, er ifølge Ingvild Storås viktig. Gjennom å sitte tettere på terminaldrift, materiell, lokomotiver og vogner, vil man gjennom planleggingsavdelingen få en mer gjennomgripende flyt som også skal gi utslag på bunnlinjen.

Konkrete forbedringsmål som nevnes er å sørge for å øke lønnsomheten på de ulike pendlene.

Linda Ellingens har jobbet i Vy Gruppen i halvannet år og har opparbeidet seg god logistikkompetanse gjennom flere tidligere roller, blant annet som transportsjef i Ringnes og som driftssjef i Unibuss.

- Jeg har jobbet mye med Lean og forbedringsarbeid, og jeg tror at kombinasjonen med å ha jobbet med både drift og forbedringsarbeid blir nyttig i den nye rollen, sier hun til Logistikk Inside.

Michael Granqvist har bakgrunn innen logistikk og petrokjemisk industri i Sverige, før han flyttet til Norge i 2018 og gikk inn i en rolle som logistikk-koordinator i CargoNet. Han er nå i kommersiell avdeling i rollen som produktsjef. Noen kjenner kanskje igjen navnet fra prisutdelingen på Transport og Logistikk-konferansen på Gardermoen i 2021, der han vant pris som årets unge talent i regi av NHO Logistikk og Transport.

Forbereder et digitalt løft

CargoNet retter i sin nye fire-årsplan stor oppmerksomhet mot økt modernisering og profesjonalisering i alle ledd i organisasjonen. Dette inkluderer digitalisering, deriblant en ny moderne digital plattform samt en ny digital kundefront som skal gi et bedre grensesnitt for kundene.

Trioen Logistikk Inside møter på hovedkontoret er samstemte i at fremtiden er lys for gods på bane i Norge, til tross for lønnsomhetsutfordringene i dag, for de positive trekkene er mange. Alnabruterminalen er oppgradert, og det er bedre terminalfasiliteter i viktige terminaler som Narvik og Bergen. Interessen for skinnegående gods er også større enn noen gang tidligere.

- Gods på bane er en viktig satsing i NTP (nasjonal transportplan) og det satses. Det er oppløftende. Vi merker at interessen er større, noe som er naturlig å se i sammenheng med at det er økt fokus på bærekraft, sier Storås, og minner på at også i konkurranse med el-lastebiler kommer jernbanetransporten mye bedre ut når det kommer til energiforbruk.



Powered by Labrador CMS