Ni måneder med stengt Dovrebane etter flommen "Hans" i august 2023 kostet samfunnet svimlende 1,4 milliarder kroner. Det viser tall som Bane NOR nylig presenterte på et seminar i Trondheim. Tapene inkluderer både direkte kostnader og indirekte samfunnstap.
– Dette viser tydelig hvor viktig det er å drive forebyggende vedlikehold, sier Jan Henrik Skisland i Bane NOR i en artikkel gjengitt i Jernbanemagasinet - Jernbanedirektoratets eget tidsskrift.
Store konsekvenser for togtrafikken
Persontrafikken på Dovrebanen opplevde en dramatisk nedgang under stengningen, med 40 prosent færre reisende hver måned. Raumabanen, som er avhengig av trafikk fra Dovrebanen, mistet hele 52 prosent av passasjerene.
For SJ Norge alene medførte dette et inntektstap på 280 millioner kroner. I tillegg kom utgifter på 100 millioner kroner for innkjøp av buss-for-tog tjenester. Til tross for forsøk på å opprettholde godstrafikken via Rørosbanen, måtte godskundene betale en ekstraregning på 215 millioner kroner for transporten.
Dyrere på veiene
Mer tungtrafikk på vei førte til økte eksterne kostnader på 75 millioner kroner, blant annet knyttet til miljø og vedlikehold. Økte vegavgifter bidro imidlertid positivt med 45 millioner kroner.
Totalkostnadene for å reparere Randklev bru og åpne Dovrebanen igjen ble på 400 millioner kroner, ifølge Bane NOR. Dette inkluderer blant annet byggingen av et nytt brukar i elva.
Økt oppmerksomhet rundt vedlikehold
Leder i kompetansesenteret Konnekt, Trond Michael Andersen, mener tallene bør vekke politisk og samfunnsmessig oppmerksomhet.
– Ved å synliggjøre kostnadene når ting går galt, kan vi skape større forståelse for betydningen av å ta vare på infrastrukturen vi har, sier han.
Han legger til at dette også handler om å bygge kompetanse for fremtiden.
– Vi må få studenter og utdanningsinstitusjoner interessert i dette feltet, for det er samfunnsøkonomisk lønnsomt, sier Andersen.