Hedin Mobility Group ble som kjent for kort stund siden nordisk Iveco-forhandler, og det strategiske samarbeidet med BYD kan åpne for at selskapet også vil bli nordisk forhandler for BYD.
Etter en vellykket lansering av elektriske personbiler i 2022 og varebiler i 2023, utvider Hedin Mobility Group sitt partnerskap med BYD og skal fra sommeren 2024 promotere og selge elektriske lastebiler i Sverige fra den kinesiske giganten. Salget starter i sommer med Hedin Trucks som forhandler.
Den svenske forhandleren vil distribuere BYDs nåværende og fremtidige produktutvalg av elektriske lastebiler i Sverige.
- Vi er stolte og glade for å utvide vårt samarbeid med BYD til å omfatte elektriske lastebiler. Dette er et viktig steg for å fremme en mer bærekraftig transportsektor, og det er i tråd med vår strategi om å ekspandere innen tunge kjøretøy, formidler Anders Hedin, grunnlegger og administrerende direktør i Hedin Mobility Group i nyhetsmeldingen.
Spår kraftig el-vekst
Elektrifiseringen av lastebiler i Sverige er i vekst. I 2023 var markedsandelen for elektriske lastebiler omkring 4 prosent, og akkurat som i Norge viser prognosen en kraftig vekst i årene som kommer.