Om fullastede containere med norske flagg, eller andre varer som forbindes med nasjonaldagsfeiringen, leveres 18. mai ville begrepet «krise» vært nærliggende å bruke under «normale» omstendigheter. Krigsbilder fra Europa har forskjøvet skalaen man forholder seg til i det daglige. En «krise» i fjor har blitt devaluert til en «bekymring» våren 2022. Men noe som har styrket seg i verdi er god logistikk. De globale forsyningskjedene gjør sitt ytterste for å holde hjulene i gang, men har tøffe og uoversiktlige rammebetingelser.
- På tampen av fjoråret og begynnelsen av året begynte vi jo å glede oss til at verden skulle komme tilbake til en form for normaltilstand igjen etter nesten to år med pandemi, men så kom krigen i Ukraina, og covid blomstrer i Asia igjen. Fremtiden synes dessverre mer usikker enn noen gang, sier Robert til Logistikk Inside der han tar imot oss ved Nilles drøyt 20.000 m2 store lager på Stormåsan i Vestby.
Etter 18 år med ansvar for logistikk og vareflyt i Kid, ble 57-åringen fra Kolbotn fra nyttår hentet inn av sin mangeårige Kid-sjef Kjersti Hobøl, som siden 2018 har stått bak den vellykkede snuoperasjonen i Nille. Blodrøde tall og konkursspøkelse er erstattet med sorte tall og nyvunnen optimisme de siste tre årene. En mildt sagt imponerende reise all den tid varehandelen har vært utsatt for sterkt press og stengte butikker store deler av perioden.
Fremtidstroen er dermed sterk, til tross for et dystert bakteppe på den internasjonalt. Steen skal sørge for at pilene skal fortsette å vokse. Det er viktig, for etter alle solemerker vil selskapet skifte hender på eiersiden i løpet av 2022. Foruten en liten aksjepost som er fordelt på Nille-sjef Hobøl og et knippe andre ansatte, er DNB største eier. Banken måtte steppe inn da den tidligere eieren BC Partners solgte seg ut, men det er ingen hemmelighet at banken er åpen for et salg om den riktige kjøperen melder sin interesse. Og skal man selge en bedrift bør driften og utsiktene til fremtidig kontantstrøm være gode. Det er den nå.
- Nille er inne i en god driv. Vi har lagt ned de butikkene som gikk dårlig, i alt over 60 stykker over en treårsperiode. Da kan vi legge all innsats på de 318 butikkene som går godt, sier han.
- Med mellom 6000 og 7000 vareartikler i omløp i løpet av et år, med store innslag av typiske sesongvarer, har vi et ganske stort transportbehov. Oppimot 80 % er egne merkevarer som produseres «utaskjærs». Det betyr blant annet mye sjøtransport fra Fjerne Østen med containerskip, hovedsakelig til Rotterdam, og derifra med feederskip til havn i Norge. Deretter fraktes varene med lastebil til vårt eget lager, der vi sørger for å pakke ordre til over 300 butikker i hele Norge. ColliCare og Greencarrier er våre samarbeidspartnere på oversjøisk gods for inngående varestrøm, og Postnord bistår oss med utgående varestrøm fra lager og ut til butikkene, forklarer han.
- Hvilken transportform foretrekker du? Og eventuelt hvorfor?
- Jeg har to favoritter og det er vanskelig å skille, for jeg er helt avhengig av begge. For transporten fra Asia er sjøtransport det eneste naturlige alternativet for oss. Og med leveringer til flere hundre butikker i Norge er lastebilen like uunnværlig, smiler han.
- I følge NTP vil dagens godsvolumer i Norge på over 500 millioner tonn øke med 290 millioner tonn til 2050. 240 millioner tonn av denne veksten vil komme på vei.
Overføring av gods fra vei til sjø og bane har vært uttalte nasjonale mål siden 1990-tallet og et viktig bidrag for en mer bærekraftig næringstransport. Likevel vokser veitransporten.
Skyldes dette feilslåtte strategier fra myndighetene?
- Både ja og nei. Man kan ikke legge skylden på myndighetene alene, men de kunne lagt bedre til rette. Og skal man selge bane som konsept til næringslivet må man i større grad følge opp, med jernbanespor, krysningsspor og ikke minst prioritere godstransporten høyere. Nå er det persontransporten som prioriteres, og næringslivet må ta til takke med de time-slot’ene som er ledig. Det er ikke godt nok for mange vareeiere. Og når man bygger mye ny vei er jo dette noe som gjør veitransporten mer attraktiv. Den styrker seg i konkurransen med jernbanen, mener han.
- Hva må eventuelt gjøres på tiltakssiden?
- Foruten å satse mer på jernbane og gi næringslivet et bedre tilbud, mener jeg at det finnes et stort uutnyttet potensial i å fordele varetransporten på flere timer i døgnet. Nille for eksempel leverer mye til kjøpesentre. Både for kundene og miljøet hadde det vært best om varene ble levert på natten. Da kunne kundene slippe å bekymre seg for å snuble i paller eller bli overkjørt av jekketraller, og lastebilene hadde sluppet å stå og stampe i kø for å levere. Men dette er en debatt som i veldig liten grad har blitt løftet fram som en potensiell løsning som kan bidra i positiv retning, sier han.
- Hva er en bærekraftig godstransportløsning for ditt selskap?
- Å bruke det som finnes i markedet som er bærekraftig, og samarbeide med bedrifter som satser på bærekraft. På utstyrssiden betyr det at vi er god på ressursutnyttelse av transportmaterialet. At vi frakter minst mulig luft, at våre varer sendes på skip med renseteknologi, at transportørene våre benytter seg av miljøvennlig motorteknologi, som Euro 6 eller helst el-motor, sier han.
- Er vareeieren nøkkelen til en god, fremtidig transportløsning?
Absolutt! Som transportkjøper er det jeg som velger hvem jeg skal samarbeide med. Akkurat som at vi fokuserer mye på hvilke produsenter vi samarbeider med, gjennom oppfølging og kontroll, er det viktig at vi føler opp transportørene. Vi som er vareeiere skal ikke undervurdere de signalene vi sender til transportørene. Vi har alle et ansvar vi må ta på alvor og sørge for at de vi gjør business med har «sysakene» sine i orden. Det gjelder uavhengig av om det er en produsent eller en transportør. Akkurat som det er utenkelig at vi skulle akseptert barnearbeid på en fabrikk selv om det hadde vært billigere, kan vi ikke jobbe med partnere som ikke tar miljøet på alvor, sier Steen.
Les også om Nilles nye logistikkdirektør her: https://www.logistikkinside.no/distribusjon-kid-logistikk/okte-omsetningen-med-over-milliarden/625118