Solvang ASA har skrevet historie med lanseringen av "Clipper Eris", verdens første skip med fullskala karbonfangstanlegg (OCCS – Onboard Carbon Capture & Storage). Anlegget kan redusere CO₂-utslippene fra skipet med opptil 70 prosent ved å rense eksosgassene og lagre CO₂ i tanker om bord, klare for videre håndtering eller bruk i landbasert industri.
– Dette er en betydelig snarvei mot avkarbonisering av verdens langdistanseflåte. OCCS er en av de mest lovende løsningene for fremtidens skip, formidler Edvin Endresen, administrerende direktør i Solvang ASA i fredagens pressemelding.
Pilotprosjektet er et samarbeid mellom Solvang, Wärtsilä, MAN Energy Solutions og forskningsinstituttet SINTEF. Over de siste månedene har Clipper Eris gjennomgått en omfattende ombygging i tørrdokk og er nå klar for å møte fremtidens strengere miljøkrav. Fartøyet forlater Seatrium-verftet i Singapore tidlig i februar for pilottesting.
Viktige forutsetninger for suksess
For at karbonfangstteknologi til sjøs skal få gjennomslag i stor skala, mener Endresen at det kreves to hovedfaktorer: utvikling av global infrastruktur og implementering av forutsigbare reguleringer fra den internasjonale sjøfartsorganisasjonen IMO.
– CO₂ kan resirkuleres og brukes i landbaserte industrier, men vi trenger raskt en global infrastruktur for mottak. Samtidig må IMO etablere fordels- og sanksjonssystemer for å gjøre slike løsninger attraktive for bransjen, sier han.
Solvang er ikke de eneste som går i gang med å retrofitte skip med karbonfangst-teknologi. Samskip Kvitbjørn, et skip som flittig frekventerer norskekysten i Samskips linjetrafikk mellom Rotterdam og norske havner, er et annet skip som skal gjennom en ombyggingsprossess.