NCLs nye miljøgrep

De to skipene som for tiden er i produksjon vil bli lansert innen 2024.

– Men det er på tide med en bransjeendring

North Sea Container Line (NCL) og Elkem har bestilt to karbonnøytrale skip på 1300 TEU for levering andre halvdel i 2024.

Publisert

Ifølge kontraktsprisen koster hvert fartøy 39 millioner dollar.

Prosjektet er tildelt 13,7 millioner kroner av Enova og 60 millioner kroner av NOx.

Den positive miljø-endringen

Adm. direktør Bente Hetland i NCL oppfordrer andre til å følge etter.

- Vi er North Sea Container Line er et integrert containerlogistikkselskap som er opptatt av at sjøfrakt den mest miljøvennlige måten å flytte varer på. Men vi tror samtidig at det kan gjøres enda bedre. Det er på tide med en omfattende endring mot bærekraftig skipsfrakt, et skifte både i tankesett og praksis. Det er på tide med en endring i bransjen vår, understreker adm. direktør Bente Hetland i NCL, og viser til at flåten opprustes med to metanoldrevne skip.

Størrelsen på fartøyene som allerede er i produksjon vil erstatte tre av NCL nåværende, dieseldrevne skip.

- Så snart våre nye skip er satt i drift, er vi på vei mot å nå FNs utslippsmål for 2050 allerede i 2025. Vi er stolte av å stå i spissen for dette skiftet i det norske markedet, og håper resten av industrien følger etter, sier Hetland.

NCL-sjefen argumenterer også hvorfor metanol er å foretrekke:

- I motsetning til forskjellige andre biodrivstoff som er foreslått for å kutte utslipp, er metanol blandbar i vann, og er mindre farlig for miljøet, og brytes raskt ned i tilfelle utslipp. Metanol kan produseres karbonnøytralt. Vi er overbevist om at enhver løsning ikke skal skape nye problemer, og det er derfor vi har valgt metanol som vårt bærekraftige drivstoff, og hun fortsetter:

- Når det er valg mellom å bruke fossilt brensel eller mer klimavennlig drivstoff, får kunden et valg. Vanligvis skjer dette i form av å melde seg på, og for en liten ekstra kostnad kan du velge den klimavennlige måten. Vi gjør det motsatte. Metanol vil være standardvalget, og dersom våre kunder ønsker å gå den litt rimeligere veien, ved bruk av diesel, må de uttrykkelig si det. Det er på tide med en kursendring: vi tror grønt bør være standardvalget, sier Hetland.

Powered by Labrador CMS