Illustrasjonsbilde, politi.

Fra "klin edru" til "drita full" i minuttene etter livsfarlig lastebilvelt

Lastebilsjåfør i norsk firma blåste til 2,08 promille etter lastebilvelt i Voldsveien i Skien.

Publisert Sist oppdatert

Det gikk heldigvis bra med alt annet enn lasten og lastebilen mandag 12. juni, men kunne fått katastrofale følger, ikke bare for den polske sjåføren, men for både harde og myke medtrafikanter.  

Hevder han begynte å drikke vodka "etter velten"

Mandag 12. juni kjørte et vogntog av veien og ble liggende på siden ved Voldsveien i Skien.

Sjåføren var en 29 år gammel polsk mann, ansatt i et norsk transportfirma på Østlandet.

Han hevder han var edru ved velten, men drakk «store mengder vodka like etterpå».  Av rettsdokumentene i Telemark Tingrett 13. juni fremgår det at han skal ha blitt værende i førerhuset i cirka ti minutter etter velten. I løpet av denne tiden skal han ifølge eget utsagn ha brukt tiden "effektivt" på å roe nervene med å tylle nedpå en flaske vodka.

Da politiet kom blåste sjåføren i alkometeret, som viste 2,08 i promille. 

Påtalemyndigheten begjærte å få sjåføren varetekstfengslet inntil saken er avgjort, med bakgrunn i rømningsfare. 29-åringen har ingen fast tilknytning til Norge, den eneste tilknytningen han har er til sin arbeidsgiver på Østlandet, en fremtid som av naturlige årsaker er svært usikker fremover etter å ha fått førerkortet beslaglagt og blitt siktet for forhold som er uforenlig med å være ansatt i en seriøs norsk transportbedrift.

Påtalemyndighetens begjæring om varetektstfengsling ble ikke tatt til følge, og han ble pålagt meldingsplikt fem dager i uken. Hovedforhandlingen er berammet til Telemark Tingrett 23. juni.

Strafferammen for ruspåvirket kjøring er opptil ett år. 

Powered by Labrador CMS