Mer fergegods

Romatika skal også frakte gods.

Ny ferge til Kontinentet

I april åpnes en ny skipsrute mellom Norge og Nederland.

Publisert Sist oppdatert

Holland Norway Lines har inngått en langsiktig avtale med Tallink Grupp om leie av cruise-ferjen Romantika. Det moderniserte skipet har 700 lugarer og vil frakte inntil 1500 passasjerer og 350 biler på hver overfart.

- Dette er en stor dag i Kristiansand havn, sier markedssjef Mathias Bernander.

Selskapet får kontor i Kristiansand havn.

Fergen skal trafikkere strekningen mellom Kristiansand og Eemshaven tre ganger i uken.

Seilingene vil ta 18 timer, med avgang fra Kristiansand hver onsdag, fredag og søndag kl. 15.00 og ankomst i Eemshaven kl. 09.00 neste dag. Fra Eemshaven seiler skipet hver tirsdag, torsdag og lørdag klokken 1500, med ankomst i Kristiansand kl. 09.00 neste dag.

Ifølge Bernander er Kristiansand havn godt tilrettelagt for å ta imot en ny ferje på en ny linje.

- Dette er en stor dag for oss, sier markedssjef Mathias Bernander i Kristiansand havn.

I Eemshaven har lokale og regionale myndigheter, sammen med Holland Norway Lines, gått inn med millionbeløp for å bygge nødvendig infrastruktur for nysatsingen. Det er ventet at Holland Norway Lines vil skape 50 nye jobber i første fase og 100 nye jobber på sikt.

- Vi skal også rekruttere norsk personell, både på skipet og på land i Kristiansand, sier adm. direktør Bart Cunnen i Holland Norway Lines.

Første seiling fra Kristiansand til Eemshaven er fredag 8. april, ved inngangen til påskeferien.

- Vi bringer Europa nærmere Kristiansand og Sør-Norge, sier Bart Cunnen som også understreker at Romantika vil bli blant de fremste cruise-ferjene som trafikkerer norske farvann.

Rederiet som har både norske og nederlandske eiere, har i halvannet år arbeidet med planene som nå offentliggjøres.

Også gods-frakt

Ifølge pressemeldingen er det gode muligheter for å frakte gods på skipet.

– Det blir plass til rundt 70 trailere på skipet, maks 20 i sommersesongen, sier Cunnen til MT.

Cunnen opplyser også at det er stor interesse for ruten blant fraktkunder, og at selskapet allerede et par dager etter lansering har fått mange henvendelser fra potensielle godskunder.

- Dette er en stor dag for oss i Kristiansand havn, sier markedssjef Mathias Bernander.

Powered by Labrador CMS