Amerikanske myndigheter har siktet ni personer i en omfattende smuglersak som involverer organiserte forsøk på å unngå tollkontroll på vareforsendelser fra Kina til USA.
Gjennom systematisk manipulasjon av fraktcontainere skal aktørene ha byttet ut innholdet i beholdere som var merket for sekundær inspeksjon, noe som muliggjorde innførsel av ulovlige varer fra Kina, melder det amerikanske justisdepartemenet.
Ifølge en 15 punkts tiltale skal smuglingen ha pågått fra august 2023 til juni 2024. Blant de arresterte er sentrale skikkelser innen logistikkbransjen, inkludert eiere av transportselskaper og lagereiendommer.
Gigantbeslag
Myndighetene har så langt beslaglagt varer til en verdi av 130 millioner dollar, hvorav 20 millioner dollar utgjør falske luksusartikler som sko, vesker, klokker og parfyme. Etterforskere mener dette bare er en brøkdel av det totale omfanget.
Det er ikke bare det økonomiske aspektet i denne hendelsen som ryster amerikanerne, vel så alvorlig er den allmenne sikkerhetstrusselen. Spesielt i den anstrengte relasjonen mellom Kina og USA, vekker denne sikkerhetsrisikoen bekymring.
– Sikre havner og grenser er avgjørende for vår nasjonale sikkerhet. Smugling i denne størrelsesordenen skader både amerikanske forbrukere og lovlydige bedrifter, uttalte fungerende riksadvokat Joseph T. McNally.
Komplekst nettverk av aktører
Blant de tiltalte er Weijun Zheng, en ettersøkt logistikkaktør med flere selskaper i Los Angeles-området. Andre involverte inkluderer eiere og ledere av transportselskaper som K&P International Logistics LLC og Fannum Trucks LLC, som ifølge tiltalen sto for transporten av smuglergodset.
De tiltalte risikerer fengselsstraffer på opptil 20 år for smugling, samt ytterligere dommer for konspirasjon og brudd på tollsegl. En av de tiltalte er fortsatt på frifot.