J.B. Hunt er et velkjent navn i internasjonale logistikkretser, men du er unnskyldt om selskapet ikke ringer noen bjeller. Det skyldes først og fremst geografien. Virksomheten er konsentrert om Nord-Amerika, med fokus på landtransport.
Størrelsen er det likevel lite å si på. Det Arkansas-baserte konsernet omsatte for 12 milliarder dollar i 2025, tilsvarende godt over 100 milliarder kroner. Virksomheten spenner fra lastebiltransport og kontraktslogistikk til megling av transportkapasitet og «last mile».
Det virkelig store forretningsområdet er imidlertid intermodal transport, der J.B. Hunt kombinerer jernbane på de lange strekningene med lastebil i hver ende. I første halvår sto denne virksomheten alene for rundt halvparten av konsernets inntekter – og godt over halvparten av driftsresultatet.
Kjøpte seg opp
Det er altså ingen liten nisjeaktør Oljefondet har økt eksponeringen mot.
På ett år har eierandelen gått fra 1,05 til 1,60 prosent. Samtidig har J.B. Hunt selv kjøpt tilbake aksjer, slik at noe av økningen i eierandel skyldes færre utestående aksjer. Det forklarer likevel langt fra hele spranget. Tallene viser at Oljefondet også har kjøpt seg betydelig opp.
Verdien av posten har i samme periode økt fra 1,48 til 4,30 milliarder kroner.
Får drahjelp fra intermodal
Kombinasjonen av flere aksjer og kraftig kursoppgang har gitt stor uttelling.
J.B. Hunt leverte et sterkt andre kvartal. Konsernets omsetning steg 19 prosent, mens driftsresultatet økte 32 prosent.
Særlig intermodalvirksomheten dro lasset. Volumene økte 10 prosent, omsetningen 22 prosent og driftsresultatet hele 58 prosent sammenlignet med samme kvartal i fjor. Selskapet peker blant annet på høye drivstoffkostnader og knappere kapasitet i andre transportformer som drivere for økt etterspørsel etter kombinasjonen jernbane og lastebil.
Utviklingen illustrerer samtidig hvorfor J.B. Hunt skiller seg fra mange andre store amerikanske transportselskaper. Når kapasiteten på vei strammes til og kostnadene øker, kan konsernet flytte mer gods over på jernbane – uten å gi slipp på lastebilen i første og siste del av transporten.
I andre kvartal satte intermodalvirksomheten ny volumrekord. J.B. Hunt peker selv på høyere drivstoffpriser og begrenset tilgang på sjåfører og kapasitet i andre transportformer som viktige årsaker til at kundene i større grad velger intermodale løsninger.