Våre profilerte samarbeidspartnere:

SKOLEBIL: Den nye Mercedes-Benz eActros 600 markerer et teknologisk skifte i yrkessjåførutdanningen.

Fremtidens sjåfører får elektrisk hverdag

Over 60 nye yrkessjåfører utdannes hvert år ved Solør videregående skole. Nå får elevene opplæring på en helelektrisk Mercedes-Benz eActros 600 – med ny drivlinje, avansert batteriteknologi og moderne førerstøttesystemer.

Publisert

Solør videregående skole styrker sin posisjon som en ledende aktør innen utdanning av yrkessjåfører. Skolen har nå fått levert sin første helelektriske lastebil, en splitter ny Mercedes-Benz eActros 600, som skal brukes i opplæringen av morgendagens sjåfører.

FAST SJÅFØR: Kjørelærer Rune Midtsveen får den elektriske lastebilen som sitt faste undervisningskjøretøy.

Dette er skolens tredje Mercedes-Benz kjøreskolebil, og markerer et tydelig skifte mot mer miljøvennlig og moderne transportteknologi.

Den nye eActros 600 blir fast kjøretøy for kjørelærer Rune Midtsveen, som ser frem til å ta i bruk kjøretøyet i det daglige undervisningsarbeidet.

Rekrutterer

Solør VGS har to yrkessjåførkull årlig, med rundt 30 elever i hvert kull. Her starter ungdommer på 18 år på veien mot en karriere i en bransje som etterspør mer kompetanse enn noen gang.

– Vi må følge utviklingen i markedet og gi elevene relevansen de forventer. Vi ønsker å tilby et bredt og moderne opplæringstilbud, og Mercedes-Benz ligger helt i front når det gjelder drivlinje, batteriteknologi og førerkomfort, sier Midtsveen.

Entusiasme

Skolen har valgt å utstyre lastebilen med bøyler, ekstralys og en egen foliedekor for å skape ekstra entusiasme blant elevene.

– Vi ser at elevene legger merke til dette, det skaper stolthet og motivasjon, sier Midtsveen.

LÆRINGSMILJØ: Med fire seter i hytta kan flere elever delta aktivt under kjøreopplæringen – en viktig del av skolens pedagogiske opplegg.

Solør VGS benytter alltid fire seter i sine skolebiler for å utnytte kjøretøyene best mulig. Bilene beholdes normalt i rundt ti år og kjøres cirka 25.000 kilometer i året. Med den nye elektriske modellen forventes årlig kjørelengde å øke til omtrent 30.000 kilometer.

Lading

Skolen har allerede to hurtigladere på 60 kW tilgjengelig for undervisningsbruk. I tillegg planlegges utbygging av to nye hurtigladere på 300 kW, som sikrer kapasitet for fremtidig elektrifisering av undervisningsflåten.

REKRUTTERING: Håkon Kjernli har vært en sentral pådriver for anskaffelsen av den helelektriske lastebilen som nå skal brukes i undervisningen ved Solør VGS.

– Da er vi godt rustet for framtida, sier Midtsveen.

Leveranse

Opplæring og introduksjon av det nye kjøretøyet ble gjennomført av Marius Furuberg, sertifisert Driver Trainer av Daimler Truck.

Bertel O. Steen Lastebil og Buss får ros for leveransen.

– Bertel O. Steen har virkelig slått på stortromma ved denne utleveringen, sier Håkon Kjernli, som har vært en sentral pådriver for anskaffelsen.

Teknologi

Den nye eActros 600 kommer med en rekke nyvinninger, blant annet avanserte LED Matrix-lys som tilpasser seg trafikken.

– At lysene automatisk skjermer for møtende trafikk og for bilen foran er helt fantastisk. Dette gleder jeg meg til å teste i praksis, avslutter Midtsveen.

Powered by Labrador CMS