Med hjertet for logistikk

Knut Are Elvemo er logistikk-koordinator hos Lerøy Seafood, men er iferd med å gå over i en rolle for å implementere Lean. (Foto: Hitra-Frøya/Tonje Selvåg)

Helt «outstanding»

Han har et overordnet blikk for logistikk. Derfor har han blitt en både effektiv og nødvendig ressurs for Lerøy.

Publisert Sist oppdatert

Fakta: Logistikkingeniør

Logistikkstudiet ved NTNU i Trondheim er en 3-årig bachelorgrad i Transportteknikk/Logistikk.

Her får studentene føling med dagens teknologi som utvikles og fornyes daglig, og hvordan nye forretningsmodeller bidrar til å redusere kostnader og samtidig bedre brukeropplevelsen i et presset marked.

Kravene til planlegging og koordinering vil bare øke i årene som kommer, et fokus-område i studiet.

Det ropes etter kompetansen, logistikkingeniør, men samtidig er det alt for få som spør etter dem.

Bachelor logistikkstudiet i Trondheim omfatter kvalitet, flyt, sikkerhet og leveringsdyktighet. Sammen med gode forelesere med solid erfaring resulterer studiet en «outstanding» profesjonsutdanning.

Studiet er Norges eneste ingeniørutdanning i logistikk og har hovedfokus på koblingen mellom teknologi og logistikk. Studiet er en teknisk linje med realfag og man møter logistikkfagene allerede første året. I tillegg har studiet økonomiske fag.

Logistikkingeniøren har kunnskap og ferdigheter til å gå inn i stillinger som innkjøpsingeniør, innkjøpssjef, supply chain manager, kvalitetsingeniør, produksjons-, transport- eller prosjektplanlegger og i stillinger innen operativ styring på de fleste samfunnsområder.

Knut Are Elvemo er da heller ikke i tvil om at yrkesvalget er riktig. Selv med idrettsutdanning i ryggen falt valget på logistikk, havbruk og oppdrett.

Fikk et logistikk-«kick»

«Kicket» fikk han etter anbefalingen fra en venn, om å ta utdanning som logistikkingeniør ved NTNU i Trondheim, og som hadde gjennomført studiet to år tidligere.

Det ble treårig Bachelor-studie som logistikkingeniør også for Elvemo, en utdanning med fokus på prosessflyt i virksomhetene. Det gis også et godt grunnlag med teknologi og realfag før studentene lærer om optimale prosesser.

Her klekkes rett og slett ut fremtidens logistikere for en automatisert verden.

- Gjennom studiet og faget, Lean Production, merket jeg raskt interessen for utvikling og effektivisering. Oppdrettsnæringen var alltid representert på ulike konferanser i studietiden. Det bidro bare til å øke interessen ytterligere, forteller Elvemo til Logistikk Inside.

Elvemo legger til at logistikkingeniør er et svært fleksibelt yrke hvor en kan jeg jobbe innen flere sektorer.

Fakta: Knut Are Elvemo

Alder: 26 år

Oppvokst: Hitra

Utdanning: Logistikkingeniør og logistikk-koordinator

Yrkeserfaring: 3 år i Lerøy Midt

Ble «head-huntet»

Han har vært ansatt som logistikk-koordinator i Lerøy siden 2019, men går i disse dager over i en rolle for å implementere Lean i bedriften.

– Men hvorfor valget av nettopp Lerøy?

- Jeg ble kontaktet av Lerøy i siste semester av logistikkingeniør-studiet, og hvor jeg ble tilbudt jobb. Dette var jo en svært gledelig forespørsel en bare kunne takke ja til. Her så jeg mange muligheter for utvikling, forteller Elvemo og fortsetter:

- Valget av Lerøy Midt skyldes også at selskapet er lokalisert på min oppvekst-kommune Hitra. Dessuten er Lerøy et navn som klinger godt i oppdretts- og havbruksnæringen, i tillegg til å ha et veldig godt samfunnsrykte på seg, sier Elvemo.

Han legger imidlertid ikke skjul på at en må være både systematisk og organisert for å takle utfordrende arbeidsoppgaver, samt å ha grunnleggende forståelse for data.

– Ikke minst må vi som jobber med logistikk ha et overordnet blikk på det hele. Dermed kan vi se hvor det kan utvikles, og hva som kan effektiviseres, forteller Elvemo.

Hos Lerøy får han brukt kunnskapene han lærte på logistikkingeniør-studiet.

- Det være seg hvordan automatisering påvirker samhandling og muliggjør nye forretningsmodeller innen logistikk og vareflyt, avslutter Knut Are Elvemo.

Powered by Labrador CMS