Fra opptaket til Schenkers sjømatwebinar 19. mai. Fra venstre fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigten, Schenkers flyfraktsjef Morten Würgler og flyanalytiker Hans Jørgen Elnæs.
Fiskefraktens nye gullalder
Flyfrakt av fisk og sjømat står foran en ny gullalder. Status på luftfart og cargo er særdeles god, både for dagens og morgendagens bærekraft-utvikling.
Her er flyanalytiker Hans Jørgen Elnæs sammen med Flypoddens Christian Kamhaug. (Foto: Flypodden)
Parallelt med sjømatwebinaret er det også laget et kortere webinar som omhandler generell flyfrakt og luftfart, sammen med flyanalytiker Hans Jørgen Elnæs.
Han har over 30 års erfaring fra flybransjen og har blant annet vært generalsekretær i BARIN, bransjeorganisasjonen for utenlandske og norske flyselskap. I tillegg har han bred erfaring fra internasjonal luftfart blant annet som Commercial Manager i Qatar Airways. Han har i tillegg erfaring fra Luftforsvaret, hvor han oppnådde graden major.
Schenkers flyfraktsjef, Morten Würgler, byttet tirsdag denne uken ut hjemmekontor-statusen, for heller å arrangere et web-møte med fiskeri- og sjømatminister Odd-Emil Ingebrigtsen og flyanalytiker Hans Jørgen Elnæs.
Dette var et opptak til Schenkers sjømat-webinar 19. mai, og hvor status på luftfart og cargo var sentralt tema.
Uten å røpe for mye, så kan det slås fast at Hans Jørgen Elnæs ser svært positivt på flyfraktens fremtid.
Den anerkjente fly-analytikeren er overbevist om at cargo vil få en viktigere rolle enn noensinne, når flyselskapene skal telle opp fortjenesten etter pandemien.
– Det er også den betydelige veksten av antallet fly-fraktere et eksempel på. Dette må da også være gode nyheter for norsk laks- og seafoodbransje, og som skal sende varen ut i verden, konstaterer Elnæs.
Løsningen er sjømatwebinar
Morten Würgler, Head of Air Freight Cluster Norway, understreker at flyfrakt er en viktig del av Schenkers produktportefølje, og at han derfor ønsker å gi god innsikt i ulike deler av flyfraktvirksomheten, til både kunder, potensielle kunder og leverandører.
- Grunnet Corona-restriksjoner er vi avskåret fra å avholde vårt tradisjonelle sjømatseminar på Clarion Hotel The Hub i Oslo, men vi har gleden av å sende et ferskt sjømatwebinar, hvor vi blant andre møter Norges fiskeriminister Odd Emil Ingebrigtsen og flyanalytiker Hans Jørgen Elnæs, forteller Schenkers flyfraktsjef til Logistikk Inside.
Würgler forteller også at Schenker gjennom sitt årlige sjømatseminar har som mål å gi verdifull innsikt innen sjømatnæringen og tilknyttede leverandører i verdikjeden, men at dette i år må gjennomføres i form av et webinar 19. mai.
- Sammen ser vi tilbake på året som har vært og hvordan pandemien har påvirket sjømatnæringen. Vi skal belyse endringer som har skjedd i det globale markedet og regjeringens innsats for å styrke markedstilgangen. Ministeren vil også dele innsikt om forventninger til utvikling og vekst i tiden fremover, sier Würgler og fortsetter:
- Vi har også med oss flyanalytiker og eier av WINAIR AS, Hans Jørgen Elnæs. Han har lang og allsidig erfaring fra norsk og internasjonal luftfart og har etablert seg som en ledende flyanalytiker.
Elnæs blir på daglig basis brukt av media for å kommentere og gi innspill på aktuelle luftfartssaker, ikke bare i Norge, men også globalt.
Gode utsikter
- I vår samtale med han skal vi høre mer om de turbulente måneder flyselskapene har vært igjennom, og enda viktigere utsiktene innen global flyfrakt. I Norge får vi snart to nye flyselskap på vingene, hans forventninger til disse og ikke minst CO2 utslipp er temaer vi skal høre om, sier Schenkers flyfraktsjef, Morten Würgler, men som avslutter med følgende:
- Og så skal det selvsagt kastes glans på de nominerte flyselskapene i vår årlige Seafood Airline Awards og kåre vinneren for 2020.
Sjømatwebinarets varighet er ca. 25 minutter, og det er gratis å delta.