– Dette er bare trist

- Dette er bare forferdelig trist, sier NLFs forbundsleder og tidligere daglig leder i Tamnes Transport, Tore Velten til Logistikk Inside. Foto: Per Dagfinn Wolden

Pandemi, dieselpriser og utenlandsk konkurranse veltet lasset

Et 30-talls lastebilsjåfører er uten jobb etter at hjørnesteinsbedriften Tamnes Transport er konkurs.

Publisert

– Dette er jo bare forferdelig trist for bransjen, når en transportør kommer i en slik likviditetskrise, forteller tidligere medeier i selskapet og forbundsleder i Norges Lastebileier-Forbud (NLF), Tore Velten til Logistikk Inside.

En transportens landeveisridder har måttet melde pass og leverte nylig inn konkursbegjæring og har måttet gå til skifteretten. Nå står rundt 30 sjåfører uten jobb, noe som gjør store innhogg i lokalsamfunnet på Bergstaden.

Rørosbedriften Tamnes Transport har slitt med millionunderskudd de siste årene. Og det er naturlig å spørre om det er pandemien som er bakteppet for denne situasjonen. Men det er altså ikke bare den alene som har forårsaket konkursen til den ærverdige transportøren.

Logistikk Inside tok kontakt med Tore Velten, forbundsleder i NLF og tidligere daglig leder i Tamnes Transport, og som ganske nøyaktig for ett år siden trakk seg ut av hjørnesteinsbedriften på Røros.

Et varsku til transportkjøperne og samlasterne

Det er en alvorstynget Velten som prater om bransjesituasjonen. Han var NLFs nestleder i åtte år før han ble forbundsleder for fem år siden.

Han tror at akselererende dieselpriser, notorisk juks i bransjen og hvor utlendinger råder grunnen med lave priser veltet lasset i Tamnes Transport.

– De utfordrer oss på lønn. Nå må transportkjøper ta større ansvar. Vi har også konkurrert mot de store lamlasterne i lang tid. Og det var jo nettopp de som trakk inn utenlandske aktører på grunn av pris. Dette utkonkurrerer vår næring som har alle formaliteter på stell, hva sikkerhet og lønn angår, sier en engasjert Velten.

John Tamnes (74) med snart 60 år bak seg i norsk transportbransje ble igjen daglig leder i selskapet, etter at Tore Velten trakk seg ut for ett år siden.

Da Logistikk Inside traff «den gamle landeveistraveren» på Transportmessa på Gardermoen i 2014 hadde han nylig gått sammen med lastebilveteranene Tore Velten og Niklaus Haugrønning om kjøp av Tamnes Transport, og som John Tamnes solgte til Gauldal Billag i 2007.

En gammel landeveistraver, John Tamnes, måtte melde pass. Foto: Per Dagfinn Wolden

Den gangen hadde Tamnes 65 ansatte, 54 biler og en årlig omsetning på ca. 75 mill. kroner med Tore Velten som leder. Transportselskapet med hovedkontor på Røros hadde også avdelingskontorer på Tynset og Elverum.

John Tamnes startet med gruskjøring sommeren 1965. Da han solgte livsverket, Tamnes Transport, til Gauldal Billag hadde han 35 biler som gikk i langtransport og sju til distribusjon og nærtransport.

Rundt 1966 startet han som sjåfør på langtransport, og da var det i hovedsak sponplatekjøring ut fra Røros og stykkgods i retur. Egen bil kunne han stille med i 1969.

- Det var en annen tid før. En tid der de stoppet og spiste på faste plasser, der kollegaer møttes. Det ble utvekslet erfaringer og litt glad prat. Var det noen som trengte hjelp var alle villig til å yte den slags, sa Tamnes som gikk under navnet “landeveiens ridder” til Logistikk Inside i 2014.

John Tamnes, som har vært transportør for de fleste bedrifter på Røros, er kjent for å ha et godt forhold til sine kunder.

Først på 80-tallet startet han med containertransport, blant annet med slakteavfall til Fredrikstad. I 1971 var Tamnes med å stifte Norske Godslinjer som senere ble til Nor-Cargo.

For over seks år siden gikk lastebilveteranene Niklaus (Nik`en) Haugrønning, Tore Velten og John Tamnes sammen om kjøp av Tamnes Transport.

Den gangen ble oppkjøpet av den tradisjonsrike bedriften vurdert som oppsiktsvekkende i en bransje hvor mange norske lastebilbedrifter sliter.

Men det var imidlertid en dreven trio med flerårig engasjement i NLF som sikrer aksjemajoriteten i Røros-selskapet. Tore Velten som forbundsnestleder, Niklaus Haugrønning, regionleder i Trøndelag og John Tamnes, mangeårig styremedlem i Trøndelag.

Powered by Labrador CMS