VIL ALLTID HA MER: Vegdirektør Ingrid Dahl Hovland, her ved hovedkontoret til Statens vegvesen i Oslo, kommenterer NTP.

Vegdirektøren fornøyd, men…

VEDLIKEHOLD: Ingrid Dahl Hovland mener at vedlikehold av veinettet er fornuftig prioritering.

Publisert

Vegdirektøren i Statens vegvesen er på sett og vis litt inhabil, men har flere tanker og betraktninger rundt Nasjonal Transportplan (NTP) som samferdselsminister John-Ivar Nygård (Ap) la frem fredag 22. mars.

- Det er jubel hos mange og fortvilelse hos andre. Slik blir det når mange gode prosjekter må prioriteres strengt, skriver vegdirektøren på LinkedIN.

Når det gjelder at drift og vedlikehold av eksisterende veinett prioriteres høyt, kunne hun ikke sagt seg mer enig:

- Jeg er fornøyd med satsingen på mer vedlikehold av veiene. Veinettet må holdes åpent. Tuneller og bruer skal være trygge. Vi må forebygge mer og være forberedt på mer flom og skred. Planforslaget legger opp til et noe høyere nivå på veibygging, og også for drift og vedlikehold, enn dagens plan. Totalrammen for Statens vegvesen i 12-årsperioden er på 496 milliarder kroner i statlige midler og 70 milliarder i bompenger, skriver hun.

Valgene som regjeringen har gjort, garantert etter innspill fra blant annet Dahl Hovland og Statens vegvesen, betyr at store prosjekter settes på vent og tas ut av planene. Akkurat dette syntes vegdirektøren er synd:

- Jeg skulle, selvfølgelig, gjerne sett enda flere store prosjekter prioritert, men i hovedsak kan vi i Statens vegvesen se frem til mange spennende oppgaver fremover. I transportplanen har regjeringen valgt å vise en lengre liste som omfatter årene 2031–2036, der en finner plass til 24 store prosjekter som blir startet opp. Denne listen er Statens vegvesens portefølje for disse årene. Seks av disse er tenkt startet opp i den første perioden av planen, skriver vegdirektøren.

Powered by Labrador CMS