60 år med bilimport i Drammen:

Utfyllingsarbeidene i Drammen Havn er godt i gang.

3,5 millioner biler håndtert i Drammen - som tar grep for å kapre nye markedsandeler

Drammen har seilt opp til å bli landets klart største bilhavn. Det hele startet med to fremsynte karer og en Datsun i mars 1964. Gjennom de siste 60 årene har havnen tatt imot over 3,5 millioner biler. 

Publisert
Arne Fosen, Havnedirektør i Drammen Havn.

I dag er 7 av 10 biler som kommer til Norge innom Drammen før de distribueres videre ut i landet til forhandlerapparatet. Det er en stor andel, men havnedirektør Arne Fosen er lysten på mer. Målet er at over 90 prosent av bilimporten til Norge skal gå via havnen i Buskerud. 

Blant driverne er at bilforhandlerne ser at de drar fordeler av en effektiv logistikkoperasjon i mottaksapparatet rundt havnen, noe som gjør at svært mange aktører i bilbransjen har slått seg ned i nærområdet.

– Møller etablerer seg med et nytt anlegg rett utenfor havnen her nå, mens Tesla og RøhneSelmer (stor Ford-forhandler, journ. anm.) har bygget nye anlegg i nærheten, i henholdsvis Kobbervikdalen og på Lierstranda, påpeker Fosen.

Ingvild Sedahl, markeds- og kommunikasjonsansvarlig i Drammen Havn.

Over 2300 arbeidsplasser 

– Aktiviteten og virksomheten i og rundt havna skaper i overkant av 2300 arbeidsplasser og fem milliarder i omsetning hvert år. At Drammen er godt etablert som "bilbyen" gjør at de store bilmerkene og bilrelatert næring etablerer seg her i byen, sier Ingvild Sedahl, markeds- og kommunikasjonsansvarlig i havnen. 

På havneområdet og i tilstøtende arealer blir bilene inspisert, fortollet, og klargjort før de transporteres videre. Noen bygges om og tilpasses norske forhold, blant annet med understellsbehandling for å være bedre rustet for det røffe norske klimaet og saltet som preger norske vinterveier. 

Starten på bileventyret

I år markerer Drammen Havn at det er 60 år siden bilimporten begynte. Og starten var nokså tilfeldig, og var egentlig et resultat av en aldri så liten næringslivskrise i Drammensregionen.

På starten av 1960-tallet var skipstrafikken tilknyttet papir- og celluloseindustrien på vei ned, og havnen måtte finne nye forretningsområder for å kunne holde driften i gang. Samtidig hadde bilsalgsrestriksjonene etter krigen blitt opphevet, noe som gjorde at personbilen begynte å bli allemannseie.

Bildet viser lossing av biler over kaikanten i Drammen i 1964, som markerte starten på bileventyret i Drammen.

Daværende havnefogd Reidar Lyngaas og shippingmannen Knut E. Møinichen så mulighetene og la grunnlaget for Drammen som "bilbyen". En avtale med Wallenius Lines fra Sverige (forløperen til den fusjonerte billogistikkgiganten Wallenius Wilhelmsen, journ. anm.) gjorde Drammen til Norges eneste spesialhavn for bilimport. Siden har man ikke sett seg tilbake i Buskerud. 

– Suksessen skyldtes politisk vilje, kommunal gjennomføringskraft, samt Lyngaas og Møinichens bransjekunnskap og nettverk. Det tok bare få måneder å bygge roll-on/roll-off-kaia på Holmen, forteller havnedirektør Arne Fosen.

Har tatt imot over 3,5 millioner biler

Siden starten har antallet biler som kommer til Norge via Drammen økt betraktelig. På 70-tallet ble rundt 20.000 biler importert årlig. I 2013 var tallet rundt 70.000, og i dag er det godt over 100.000 biler som går over kai i Drammen hvert år. Rekorden ble satt i 2022, da ble det registrert 121.655 importerte biler via havnen godt hjulpet av et rush mot slutten av året i forbindelse med en omlegging av avgiftsregimet på elbiler. Totalt har havnen tatt imot over 3,5 millioner biler gjennom de siste 60 årene.

Bygger ut og utvider havnearealene

På vei mot målet om å øke markedsandelen fra 70 til rundt 90 prosent av all bilimport til Norge, har havnedirektør Fosen noen viktige ess opp i ermet: En storstilt havneutvidelse som gir større arealer og muligheter for mer strømlinjeformet drift for håndtering av store bilskip. Havneutvidelsen skjer i flere etapper.

- Med nye arealer ruster vi havnen for fremtiden og møter bilbransjens og regionens etterspørsel, sier Fosen, som kan fortelle om et tett samarbeid med bilbransjen i regionen.

- Havnen har vokst frem som en hovedhavn for bilimport over mange tiår, og med tiden har vi fått en veldig tett og god relasjon til bilimportørene og de tilstøtende næringene som jobber opp mot bransjen (klargjøring, logistikk, bilinnredning, etc.), sier Fosen. 

Han legger til at den lokale næringsforeningen i Drammen for tiden også lodder stemningen for å etablere et mer formalisert bransjeforum. 

I 2020 ble den nye reguleringsplanen for havneområdene på Holmen vedtatt. Totalt skal det etableres 120 mål med landareal (120.000 m2) gjennom flere byggetrinn. I nåværende fase skal det etableres 30 mål (30.000 m2) gjennom utfylling i bukta mellom Furuholmen og Risgarden. Arbeidene med å etablere en molo med sprengstein som fungerer som en barriere startet tidligere i år og er ferdig, slik at området kan fylles opp med steinmasser til det nye havnefundamentet. Det nye arealet skal etter planen stå klar om halvannet til to år.

Til utfyllingen benyttes det cirka 500.000 kubikkmeter med kortreiste overskuddsmasser fra den nye hovedvanntunnelen til Oslo (19 km lang råvanntunnel mellom Holsfjorden i Lier kommune til vannbehandlingsanlegg på Huseby i Oslo).

 

NÅ: På bildet ser man at det er tettet igjen i bukta mellom Risgarden og Furuholmen.
FØR: Her ser man bilfraktoperasjonen i Drammen Havn før arbeidet med utfyllingen begynte. Bilskipet befinner seg her i bukta som nå er tettet igjen.
Powered by Labrador CMS