Sørli flerbruksterminal ligger bare to kilometer fra det som sannsynligvis er Sør-Norges største vegkryss for godstransporten, omkranset av store arealer til industriformål. (Ill. Stange kommune)
Nå må det multimodale logistikk-knutepunktet på Sørli komme
- Mer enn halvparten av godstransportarbeidet i Norge utføres med skip eller godstog. Nærhet til havn eller til banenettet er helt avgjørende forutsetninger for at eksportorienterte bedrifter kan konkurrere i det internasjonale markedet. Derfor er Sørli Flerbruksterminal så viktig.
Det forteller Senior prosjektleder Geir Berg i Håkull til Logistikk Inside.
Berg utarbeidet for et par år siden markedsanalysen for Sørli Flerbruksterminal og utviklingsmulighetene for det ca. 1400 dekar store næringsområdet, og som kan bli et svært viktig multimodalt logistikk-knutepunkt.
Berg var på plass i den lokale TV-sending fra Fabelaktivs studio i Stange i forrige uke. Her var også sentrale politikere og næringslivstopper samlet for å drøfte Stanges unike muligheter for å skape vekst og arbeidsplasser innen industri basert på bioøkonomi og logistikk.
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård understreket at han gir sin fulle støtte til utvikling av Sørli flerbruksterminal i Stange. Han ber nå Jernbanedirektoratet og Bane Nor komme på banen, slik at det blir fortgang i utbyggingen av en nasjonal satsing på grønn og bærekraftig industri, bare to kilometer fra det som sannsynligvis er Sør-Norges største vegkryss for godstransporten.
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård ber Jernbanedirektoratet og Bane Nor om å komme på banen. Foto: Per Dagfinn Wolden
Nygård viste til at regjeringen og det nye stortingsflertallet vektlegger industriens behov for tilknytning til viktig infrastruktur i Norge, og han fremhevet blant annet at regjeringen vil legge til rette for et grønt skifte og følger nå opp med rundt 175 millioner kroner til Sørli-terminalen.
- Når nytt dobbeltspor er i drift får vi en vesentlig forbedret og kapasitetssterk tilknytning til Sørli-terminalen. Det nye dobbeltsporet vil ha tilknytning fra begge spor, i begge retninger. Av- og påkjøring til terminalen vil bli fjernstyrt, og deler av dagens Dovrebanen vil bli beholdt for effektivt å kunne kjøre inn og ut fra nytt dobbeltspor fra begge retninger. Sørli-terminalen vil være viktig for å skape grønn vekst i Innlandet gjennom å koble grønne næringer på godstransporten til Europa, sa samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
- Dette er positivt
Godsdirektør Oskar Stenstrøm i Bane Nor forteller til Logistikk Inside at han er positiv til samferdselsministerens utspill om å få fortgang i utbyggingen av Sørli flerbruksterminal.
- Vi syns det er positivt at ministeren engasjerer seg i saken. Videre er det viktig at dette ses i sammenheng med markedsgrunnlag, totale investeringsrammer og relaterte prioriteringer, understreker Stenstrøm.
Her snakker vi om en flerbruksterminal bare to kilometer fra det som sannsynligvis er Sør-Norges største vegkryss for godstransporten, omkranset av store arealer til industriformål.
Sørli har direkte tilkobling til Dovrebanen som bygges ut med dobbeltspor til Stange innen 2027. Området ligger ved E6 nær avkjøringen mot Elverum.
Fem dimensjoner
Det tas nå grep rundt Geir Bergs mulighetsstudie for videre utvikling av Sørli flerbruksterminal i Stange, et 1400 dekar næringsareale - direkte tilknytning til IC nettet - 50 minutter med tog fra Oslo. www.gudim.no
Når Logistikk Inside spør Senior prosjektleder Geir Berg i Håkull hvorfor utbyggingen av dette logistikk-knutepunktet er så viktig, så svarer han:
- Her snakker vi om fem dimensjoner. For det første har det ikke blitt bygd en godsterminal av vesentlig størrelse på Østlandet på 2000-tallet. Det er heller ingen ambisjoner om nye terminaler i Nasjonal transportplan som varer til 2033, hverken i Vestby eller andre steder. Av de fire IC-strekningene til og fra Oslo er det bare Dovrebanen som planlegges for økt trafikk med godstog. Det ligger mer an til sanering av terminalstrukturen enn utvidelse av terminalstrukturen. Sørlig blir derfor viktigere i godstransportsystemet på Østlandet, sier Berg og fortsetter:
- Sørli-terminalen har store omkringliggende arealer til næringsformål, med stabile rammebetingelser for nye bedrifter. Kapasitet for lagring, produksjon og vedlikehold av utstyr gir terminalen en ekstra dimensjon, og det er kun en snau time til Oslo.
En tredje dimensjon Berg peker på, er at det er lite som tyder på at kapasiteten i banenettet for gods vil øke vesentlig i årene som kommer.
- Det er persontrafikken som prioriteres. Operatørene vil derfor investere i hybride lokomotiv for i større grad å kunne ta i bruk de ikke-elektrifiserte strekningene som Rørosbanen og Solørbanen, der det er mer plass til godstog. Med beliggenheten nord for Oslo ligger Sørli godt an til å betjene godstrafikk utenfor hovednettet, sier Berg.
En fjerde dimensjon, ifølge seniorrådgiveren, er veksten i trafikken på bane de siste ti årene innen transport av råvarer med system-tog.
- Forhåpentligvis blir det etter hvert mer industrigods også, med den kraftige satsingen på «grønne» næringer. Lastbærerne blir mer fleksible, som at en tømmer-vogn like gjerne kan frakte en container på returen i stedet for å kjøre tom tilbake. Alle terminaler med litt størrelse må tilrettelegges for at togstammene kan ha ulike lastbærere, da det trolig blir et større marked for kombinerte tog-produkter, sier Berg og viser til en femte dimensjon:
- Sørli passer godt for arealkrevende funksjoner som i dag er lokalisert i byene på Østlandet, som vedlikehold, testing og utvikling av nye transportløsninger. Det gir muligheter for innovasjon som er en mangelvare i banesektoren i dag.
Ifølge Berg er nærhet til havn eller til banenettet helt avgjørende forutsetninger for at eksportorienterte bedrifter kan konkurrere i det internasjonale markedet, og at mer enn halvparten av godstransportarbeidet i Norge utføres med skip eller godstog.
- Situasjonen er særlig krevende i dag for råvarebasert industri som er avhengig av banetransport. Når Dovrebanen bygges ut med dobbeltspor i Stange kommune i 2026 vil Sørli-terminalen kunne betjene godstog fra både sør og nord, på en mer effektiv måte enn i dag. Med realiseringen av Godspakke Innlandet i nåværende nasjonale transportplan vil godstog fra Sørli være i Gøteborg Havn i løpet av 3-4 timer og langt nede på Kontinentet i løpet av et døgn, sier Berg.