Nasjonalt senter for kunstig intelligens i maritim sektor
- Forskningsrådet planlegger å investere opptil 100 millioner kroner i et nasjonalt AI-senter for maritim sektor for å styrke norsk maritim næring.
- Senteret, som skal etableres i 2025, vil fokusere på teknologier som autonomi, digitalisering, grønn skipsfart og sikkerhet til havs.
Oppsummeringen er generert av Labrador AI, men gjennomlest av en journalist.
Forskningsrådet lyser ut inntil 100 millioner kroner til et nasjonalt senter for kunstig intelligens i den maritime sektoren. Målet med satsingen er å styrke konkurranseevnen og verdiskapningen i en av Norges viktigste næringer.
– Norsk maritim næring er i verdstoppen, og vi må raskt ta i bruk ny teknologi for å holde på vår posisjon, sier administrerende direktør Mari Sundli Tveit i Forskningsrådet. Hun understreker at et AI-senter rettet mot maritim sektor vil være avgjørende for å videreutvikle norsk teknologi innen autonomi, digitalisering, grønn skipsfart og sikkerhet til havs.
Senteret får en total ramme på mellom 75 og 100 millioner kroner og skal etter planen etableres i 2025. Prosjektet vil strekke seg over fem år og skal være et samarbeid mellom forskningsmiljøer, næringsliv og offentlig sektor.
Utlysningen åpner for søknader fra aktører i hele den maritime verdikjeden, som får mulighet til å påvirke hvilke problemstillinger som skal prioriteres i forskningen. Søknadsfristen er satt til 12. mars 2025, og utlysningen vil være tilgjengelig på Forskningsrådets nettsider i nær fremtid.
Dette AI-senteret er en del av Forskningsrådets bredere AI-strategi, som også inkluderer sentre innen andre sektorer. Den såkalte «AI-milliarden» er en statlig investering for å styrke norsk AI-forskning på tvers av bransjer og anvendelser.