Fakta: Kristin Johansen Furuseth
Alder: 49
Stilling: Key Account Manager i Ntex AS
Sivilstand: Gift
Født: 16.09.1972
Oppvokst: Bærum
Bakgrunn/yrkeserfaring:
- Key Account Manager, Ntex AS, salg med fokus på internasjonale og nasjonale større eller komplekse kunder, anbudsforespørsler og kunder med behov for en kundetilpasset løsning innen frakt og logistikk
- Key Account Manager, DSV Road AS, med primært fokus på internasjonale og nasjonale KAM bilfraktkunder og anbudsforespørsler. Nysalg og mersalg samt forvaltning av kundeporteføljen. Prosjekt-og produktutvikler samt ansvarlig for oppbyggingen og tilhørende salg av et internasjonalt pharma & healthcare transportprodukt for DSV Road (legemiddeltransporter) – trent som Pharma & Healthcare Specialist. Initiativtaker og driver av prosjekt for oppbygging av internt kvalitetsstyringssystem og kvalitetshåndbok for DSV Road
- Key Account Manager, FREJA Transport & Logistics AS, Langhus i 17 år, med ansvar for eksisterende kundeportefølje tungt administrativt ansvar. Ansvar for utvikling/mersalg av eksisterende portefølje samt nysalg til potensielle kunder. Salg av alle produkter innen bil-, sjø- og flyfrakt, spedisjonstjenester, 3PL-løsninger og pharmalogistikk samt innlandsdistribusjon. Spesialist-rolle innen pharmalogistikk, GDP (Good distribution practice) transporter og kundetilpassede løsninger
- Nordcarrier AS, Oslo. Ansatt 1 år i trafikkavdelingen Kontinent og etterhvert også involvert i Norden/Baltikum-trafikkene samt opplært i fortolling. Deretter overgang til salgsavdelingen hvor hun i to år hovedsakelig hadde ansvar for alt nysalg mot kunder av samtlige produkter
Utdanning:
- Pharma & Healthcare Specialist, i regi av DSV Pharma QMS globalt
- Logistikk grunnkurs på NBI (Nordic Business Institute). B.T.S. Commerce International, Frankrike, 2-årig fransk høyskoleutdannelse som tilsvarer norsk Diplomeksportøkonom på NMH, med vekt på utdanning innen transport, salg og internasjonal handel samt handelsengelsk- og spansk språk
: I Ntex har Johansen Furuseth fokus på salg, i tillegg til å være sterkt delaktig i utviklingen av drifts- og kundetilpassede løsninger på import og eksport Europa. Hun jobber tett med Ntex sine partnerland.
Selskapet gjør for tiden storsatsing på 3PL-virksomhet med etableringen av nytt bygg i Vestby, og som står klart 2. kvartal i år. Kapasiteten er på +25.000 palle-plasser, samt en effektiv crossdock-terminal for å håndtere selskapets fremtidige vekstambisjoner.
- Hvor var du i starten av karrieren?
- Jeg startet i Nordcarrier AS på Kontinent-trafikken i 1997, og gikk over i salgsavdelingen etterhvert.
– Men så har det blitt mye annet underveis?
– Ja, etter hvert ble det salg i Nordisk Express AS, og som ble til Freja Transport & Logistics AS i 2008. Det ble etter hvert i 17 år i dette selskapet, i perioden 2000-2017. Her ble det utvikling til Key account manager (KAM), og fikk kunnskap innen både pharma & healthcare transport og logistikkløsninger. I oktober 2017 ble jeg ansatt som KAM i DSV Road AS, og hvor jeg var inntil ansettelsen i Ntex i september 2021.
- Hva var kicket for bransjevalget?
- Det var mer tilfeldigheter som gjorde at jeg startet i transportbransjen. Min utdannelse fra Frankrike var vektet likt mellom transport/logistikk og salg. Opprinnelig var jeg mest interessert i en salgsstilling, men det var vanskelig å få første jobb som selger i mange bransjer. Jeg hadde jo ikke noen tidligere salgserfaring, og hadde ikke noen resultater å vise til i jobbsøknadene. Nordcarrier ga meg imidlertid muligheten til å starte på trafikkavdelingen, for deretter å gå over i en salgsstilling.
– Men du kan vise til en solid bredde i jobb-sammenheng?
- Ja, mye av bredden i erfaring fikk jeg i min stilling i Nordisk Express. Det har gitt meg et solid fundament og en stor kunnskap innen de ulike transport- og logistikkprodukter. Mulighetene jeg fikk fra start og de dyktige kollegaene jeg fikk lære av der har formet den jeg er i dag profesjonelt. De jobbtilbud og den videre utvikling jeg senere har fått i andre selskaper er mye takket være det meget gode grunnlaget jeg fikk i Nordisk Express. Men stillingen i Ntex, og den tiltro og støtte jeg har fra både ledelse og kollegaer, er det nå teller mest. Jeg tror det aller største i min karriere enda ikke har skjedd og gleder meg til alt jeg kommer til å lære på veien.
- Hvor står du og selskapet i dag?
- Ntex opplever en stor vekst og utvikling som skjer både organisk og gjennom oppkjøp. I april flytter Ntex til nye flotte lokaler på Vestby, noe som passer meget bra, da vi trenger mer plass til et økende antall personale og fordi vi stadig får nye kunder på logistikk- og fraktløsningene våre. Jeg personlig er meget glad for å få være en del av den fasen firmaet nå er i. Her får jeg være delaktig i utformingen av det som blir et enda sterkere Ntex, og med et enda større kundefokus og enda mer fleksible transport- og logistikkløsninger. Ntex har en reell evne til å tilpasse seg kundenes behov. Det skiller oss fra våre konkurrenter.
- Den største utfordringen?
- Den største utfordringen i dagens marked er den eksisterende sjåførmangelen og følgene de endrede markedsvilkår vil ha som vil påvirke sjåførkrisen ytterligere. Dette med tanke på den pågående pandemien, samt en manglende attraktivitet for å bli lastebilsjåfør blant yngre i dag.
- Og fremtidsønsker?
- Ntex ønsker bedre rammevilkår for bedrifter i vår bransje for å kunne satse på miljøvennlige transportløsninger uten at det må gå på bekostning av konkurranseevne. I tillegg har jeg ønske om en generell økt bevissthet for godstransport som næring og dens viktige funksjon. Et konkret tiltak kunne for eksempel vært å slippe inn godstransport i kollektivfelt. Det ville minimere køkjøring, og dermed redusert behovet for antall biler som kjører godstransport gjennom mindre køkjøring.
Ntex AS
Ntex AS er en del av de svenske konsernet Ntex AB. Selskapet ble etablert i 2003 med en visjon om å bli et tydelig og foretrukkent nordisk transportalternativ.
Målet er å bli kundens førstevalg på konkurransedyktige og kundetilpassede transport- og logistikkløsninger på land, sjø, fly og jernbane. Selskapet har i dag Stena gruppen som majoritetseier.