M&A Internasjonalt:

Volta Trucks gikk tom for økonomisk energi i oktober, nå har nye eiere ladet selskapet med ny finansiell energi for å realisere utrulling av lastebilmodellen Volta Zero.

Amerikansk hedgefond blåser nytt liv i Voltas satsing på el-lastebiler 

Det New York-baserte hedgefondet Luxor Capital Group har gjort en avtale om å kjøpe konkursboet til Volta Trucks. 

Publisert Sist oppdatert

Dette meldte Sky News og Reuters fredag ettermiddag.

Volta Trucks kom inn som et friskt pust i lastebilbransjen og hadde gjennom flere emisjonsrunder de siste årene klart å utvikle Volta Zero, en 16-tonns elektrisk distribusjonslastebil for by- og nærdistribusjon. 

Gikk tom for penger

Lengden på den finansielle rullebanen ("runway") er den største utfordringen for mangt et oppstartselskap. Dårligere økonomiske tider i kapitalmarkedet, kombinert med store økonomiske utfordringer hos selskapets batteriprodusent Proterra, bidro til at selskapet gikk tom for penger før de nådde "take-off".  I oktober begjærte styret oppbud, etter at selskapet ikke klarte å komme i mål med en ny finansieringsrunde, som altså skjedde samtidig som selskapet var i ferd med å begynne for fullt med ordinær serieprodusjon av Volta Zero.

Mesteparten av de ansatte forsvant - usikkert hvor mange som rekrutteres tilbake

Det amerikanske investeringsfondet Luxor Capital Group har vært med Volta Trucks lenge, og ledet investeringsrunde A, B og C. Selskapet, som også var en stor långiver, unngår dermed både å måtte ta store nedskrivninger på investeringen i lastebilprodusenten, samtidig som de sikrer at IP-rettighetene holdes i live. En konsekvens er at selskapet nå har skiftet navn, fra Volta Trucks AB til Volta Commercial Vehicles Limited

Selskapet hadde over 800 ansatte, innen produksjon, utvikling, salg og administrasjon. Rundt 600 av disse jobbet i England. Etter konkursen mistet de fleste av selskapets ansatte jobben, men en liten kjerne ansatte i nøkkelroller ble beholdt. Disse viderefører sitt arbeidsforhold under det nye eierskapet. De nye eierne har ikke kommunisert i hvilken utstrekning de ønsker å rekruttere ansatte som mistet jobben tilbake til selskapet igjen. 

Stor ordrebok - usikkerhet på utrulling

Volta Trucks hadde en stor ordrebok da de gikk i konkurs. Til Logistikk Inside bekreftet en internasjonal talsperson for DB Schenker, rett etter at konkursen ble kjent, at selskapet opprettholdt dialogen rundt gigantordren på nærmere 1500 Volta Zero-lastebiler. Vi har ikke fått noen fersk oppdatering på hva status er på denne ordren, men DB Schenker har ikke signalisert offentlig noen ønsker om å hoppe over på andre el-alternativer i perioden etter at Volta begjærte seg konkurs. 

Uansett vil det bli spennende å se om samtlige ordre, fra DB Schenker og andre selskaper, blir videreført og hvor fort en produksjon og utrulling kan komme i gang. 

Volvo vil kontrollere batterileverandøren

Det er ellers verdt å merke seg at Volvo Group i november i en børsmelding annonserte at de har til hensikt å erverve Volta Trucks' batterileverandør Proterra Inc i USA. Den formelle godkjennelsen av handelen (som etter alle solemerker er en ren formalitet) ventes å foreligge fra amerikanske konkurransemyndigheter tidlig i 2024. Volvos oppkjøp av Proterra medførte også at Logistikk Inside spekulerte i at Volvo kunne bli selskapet som kjøpte opp konkursboet i Volta Trucks.

En stabil forsyning av batterier er helt avgjørende for at Volta skal kunne levere lastebiler fremover, og det er Proterras batteripakker som har blitt brukt i alle Volta Trucks lastebiler som er blitt produsert til nå. Det er ikke kommunisert noe om de to selskapene vil opprettholde leverandørforholdet i fremtiden.  

  

Powered by Labrador CMS