Etter seks år som informasjonsrådgiver i Fagforbundet har Renate Tårnes i sommer skiftet beite. Fra juni er hun ansatt som ny kommunikasjonssjef i arbeidsgiver- og næringsorganisasjonen Norges Lastebileier-Forbund (NLF).
– Det var et godt tidspunkt for nye utfordringer, så da denne muligheten dukket opp, var det for spennende til å la gå forbi, uttalte Tårnes til Altinget nylig.
NLF organiserer bedrifter i en bransje som lenge har vært mannsdominert – både blant medlemsmassen og internt i organisasjonen.
– Det er klart jeg går fra et forbund med rundt 80 prosent kvinnelige medlemmer, til en minst like stor andel mannlige i NLF. Det blir mye å lære i starten, men det kan også være en styrke, sier Tårnes til nettstedet.
Hun peker på at medlemsbedriftene i NLF har et uttalt ønske om å nå ut til kvinner og rekruttere flere kvinnelige sjåfører.
– Dette er ei næring som er helt nødvendig for at samfunnet skal gå rundt, slik som helsefagarbeiderne og renholderne i Fagforbundet, sier hun.